Azerbaycan’da Türk Konseyi Başsavcılar Şurası başladı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
01 Kasım 2021, 16:21
Mehmet Berk Yaltırık
01 Kasım 2021, 16:21

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk Konseyi Başsavcılar Şurası düzenlendi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video mesajla katıldı.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üye ülkelerin başsavcılarının ilk toplantısı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’nın ilk toplantısına video mesajıyla katıldı.

Toplantıya Azerbaycan Başsavcısı Kamran Aliyev başta olmak üzere, Kırgızistan Başsavcısı Kurmankul Zuluşev, Özbekistan Başsavcısı Niqmatilla Yuldoşev, Kazakistan Başsavcı Yardımcısı Berik Asılov, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Mirvohid Azimov ve Türkiye’den Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin katıldı.

Toplantıda, Azerbaycan Başsavcısı Aliyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in mesajını okudu.

Toplantı sonrasında Türk Konseyi bünyesinde Başsavcılar Şurasının kuruluş belgesi imzalandı. Belgeye Türkiye adına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin imza attı. Başsavcı Şahin şuranın kurulmasıyla ilgili olarak, “Biz bu oluşumu kurmakla Türk Konseyi’nin daha güçlü hale gelmesinin önünü açmış oluyoruz. Bu bağlamda diğer alanlarda da iş birliğini geliştirerek Türk Konseyi dünyada söz sahibi kuruluşlardan biri haline getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VİDEO MESAJ GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’nın ilk toplantısına gönderdiği video mesajında, Türk Konseyi’nin yeni katılımlarla gücünü artırdığını belirterek Konsey’in bölgesel bir iş birliği formatından çıkıp uluslararası bir yapıya kavuştuğunu ifade etti.

Türk Konseyi ile iş birliği yapmak ve Konsey’e gözlemci olmak isteğini dile getiren ülkelerin sayısının günden güne çoğaldığına dikkati çeken Erdoğan, “Türk dünyasını bir araya getiren yegane teşkilat olan Türk Keneşi de dayanışmasını güçlendiriyor.” dedi.

Ayrıca, “Terörizm, düzensiz göç, sınır aşan suçlar gibi bizi ve vatandaşlarımızı doğrudan etkileyen tehditlerin arttığı bir dönemde yargı organlarımızın yeni diyalog zeminlerini oluşturmalarına büyük önem veriyoruz. Cumhuriyet Başsavcılıklarımız arasındaki tecrübe ve bilgi paylaşımını artıracak, iletişimi ve iş birliğinin çok daha etkin hale getirecek bu tarihi adımın bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracağına inanıyoruz.” ifadesine yer verdi.

TÜRK KONSEYİ BAŞSAVCILAR ŞURASI: BAŞSAVCILIKLAR ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ GELİŞECEK

Türk Konseyi Başsavcılar Şurası, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan cumhuriyet başsavcılıkları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini ve güçlendirilmesini amaçlıyor.

Bakü’de 1 Kasım 2021’de başlayan Şura, 3 Kasım’da sona erecek.

Şahin ve Aliyev’in girişimleriyle başlatılan süreç sonucunda Kırgız Cumhuriyeti Başsavcısı Kurmankul Zuluşev, Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı Nigmatilla Yuldoşev ve Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcısı Birinci Yardımcısı Berik Asilov’un da katılımıyla şuranın kuruluş belgesi imzalandı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi ülkelerin başsavcılarının ilk toplantısı sonrasında imzalanan kuruluş belgesi, Türk dili konuşan devletlerin başsavcılıkları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla daimi istişare ve çalışma mekanizmasının oluşturulmasını hedefliyor.

BAŞSAVCI ŞAHİN İKİLİ GÖRÜŞMELER DE YAPACAK

Uluslararası Savcılar Birliği’nin (IAP) Başkanı Cheol-Kyu Hwang ve heyeti ile bir araya gelecek Şahin’in görüşmelerinde, 2023 yılı mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Savcılar Birliği’nin 10. Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı’nın organizasyonuna ilişkin konular değerlendirilmesi öğrenildi.