Azerbaycan'da seçimlere şaibe karıştığı gerekçesi ile protesto yapan muhalifler gözaltına alındı

Güncel
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 15:31
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 15:31

Azerbaycan’da yapılan milletvekili seçiminde sonuçların çok erken açıklanmasına tepki gösteren 20’den fazla muhalif ve bağımsız aday gözaltına alındı.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonunun açıkladığı sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Milli Meclis’te 72 sandalye kazandı. Seçimle yenilenen 125 sandalyelik mecliste 43 bağımsız aday milletvekili olurken 10 sandalye ise farklı siyasi partilerin adaylarınca paylaşıldı.

ULUSLARARASI GÖZLEMCİLER SEÇİM SAYIMINDA USULSÜZLÜKLER TESPİT ETTİ

Uluslararası gözlemciler, seçim sayımında usulsüzlüklerin tespit edildiğini, bu durumun da bütün seçimlere şaibe kattığını ileri sürüyor. Muhalefet kanadı ise oy sayımında usulsüzlük yapılmasının yanı sıra sandıklara sonradan oylar eklendiğini iddia ediyor. Bağımsız aday Rabia Mamedova, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından basına yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçlarının iptal edilmesini ve ihlallerden sorumlu herkesin tutuklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

ALİYEV ERKEN SEÇİM KARARI ALMIŞTI

Cumhurbaşkanı Aliyev’in 5 Aralık 2019’da parlamentoyu feshetmesi ve erken seçim kararı alması üzerine, Azerbaycan seçim sürecine girmiş ve 9 Şubat 2020 tarihinde erken milletvekili seçimleri yapılmıştı. Yaklaşık 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 47,81 olmuştu.