Azerbaycan'da "savaş hali" sona erdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 16:13
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2020, 16:13

Azerbaycan Milli Meclisi, Dağlık Karabağ’daki savaş nedeniyle ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde uygulanan savaş halinin feshedilmesi edilmesi kararı aldı. 27 Eylül’den bu yana uygulanan sıkıyönetim kararı bugün feshedildi.

Azerbaycan ordusunun topraklarını işgalden kurtarmak için operasyon başlattığı 27 Eylül’de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, sıkıyönetim ilanına dair bir kararname imzalamasıyla ülkede “savaş hali” ilan edilmişti. Azerbaycan Milli Meclisi bugün gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, “savaş halinin feshedilmesi” yönündeki kararını onayladı.

AZERBAYCAN’DA SAVAŞ HALİ VE SIKIYÖNETİM KARARI FESHEDİLDİ

Savaş hali devam ettiği sürede Azerbaycan vatandaşlarının ve ülkedeki yabancıların anayasal hak ve özgürlükleri ile mülkiyet hakları kısmen ve geçici olarak kısıtlanmış, bazı bölgelerde belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

AZERBAYCAN’IN TARİHİ KARABAĞ HAREKÂTI: GÜN GÜN NELER YAŞANDI?

Kırım Haber Ajansı (QHA), Azerbaycan’ın 27 Eylül’den 10 Kasım’a kadar sürdürdüğü tarihi Karabağ Harekatının kırılma noktalarını gün gün takip etti. Azerbaycan’ın nihai zaferiyle sonuçlanan çatışmalarda, Ermenistan’ın hiçbir ateşkes anlaşmasına uymayarak sivillere saldırıları da unutulmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=7olrkn2A8Rk&feature=youtu.be&ab_channel=qhavideo