Azerbaycan'da kısıtlamalar sonuç getirdi: Koronavirüs tedbirleri esnetildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 14:10
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 14:10

Azerbaycan’da koronavirüs salgını kapsamında getirilen sıkı karantina uygulamasında gevşemeye gidildi. Bu karara göre Bakü, Sumgayıt, Gence, Mingaçevir, Şirvan ve Abşeron ilçeleri ile Lenkeran, Masallı, Celilabad, Şeki, Zagatala, Guba, Haçmaz, Yevlakh, Barda, Bilasuvar ve İsmayilli ilçe merkezlerinde ikamet ve yer için “SMS izni” kaldırıldı. Yerinde verilmekte olan hizmetler, 1 Şubat 2021 00:00’dan itibaren halka açık yemek tesislerinde, restoranlarda, kafelerde, çay evlerinde ve ülkenin diğer yerlerinde 06:00-00:00 saatleri arasında normal seyrinde devam edecek.

Azerbaycan’da koronavirüse bağlı vakaların belli oranda istikrara kavuştuğu gerekçesiyle 18 Ocak 2021 saat 00:00’dan itibaren sıkılaştırılmış karantina rejiminde yumuşama yapılmasına karar verildi. Azerbaycan Bakanlar Kurulu bugün yaptığı açıklamada, bazı kısıtlamalarda hafiflemeye gidildiğini duyurdu.

SMS’E BAĞLI AYRILMA SİSTEMİ KALDIRILDI

Bakanlar Kurulunun kararına göre 18 Ocak 2021 saat 00: 00’dan itibaren, Bakü, Sumgayit, Gence, Mingaçevir, Şirvan ve Abşeron ilçeleri ile Lenkeran, Masallı, Celilabad, Sheki, Zagatala, Guba, Khachmaz, Yevlakh, Barda, Bilasuvar ve İsmayilli ilçe merkezlerinde ikamet ve yer için “SMS” izni, “Permi.e-gov.az” portalı ve hizmet kartına dayalı ayrılma sistemi kaldırıldı.

NELER SERBEST HALE GELDİ?

18 Ocak 2021 00:00’dan 25 Ocak 2021’de 00:00’a kadar Bakü, Sumgayit, Gence, Mingaçevir, Şirvan şehirleri ve Abşeron bölgesi ile Lenkeran, Masallı, Celilabad, Şeki, Zagatala, Guba, Haçmaz’a Yevlakh, Barda, Bilasuvar ve Ismayilli ilçe merkezlerinin bölgelerine (köyler ve yerleşim yerleri hariç) hizmet kartları, kartvizitler, diplomatik misyon çalışanları ve uluslararası kuruluşların ilgili akreditasyon kartları temelinde ve ayrıca Bakanlar Kuruluna erişim Yetkili kişilerin kararıyla belirlenen diğer kişilerin topraklarına erişim, işveren tarafından, bu kişiler hakkındaki bilgilerle güçlendirilmiş elektronik imza kullanılarak sağlanacak. E-gov.”az” portalına girdikten sonra kartvizit bazında izin verilecek.

PASAPORT İŞLEMLERİ

18 Ocak 2021 00: 00’dan 25 Ocak 2021 00: 00’a kadar Bakü, Sumgayit, Gence, Mingaçevir, Şirvan ve Abşeron ilçeleri ile Lenkeran, Masallı’ya dış ve iç hat uçuşları için biletli kişiler, Celilabad, Sheki, Zagatala, Guba, Khachmaz, Yevlakh, Barda, Bilasuvar ve İsmayilli ilçe merkezleri arasında (köy ve yerleşim yerleri hariç) bilet bazında ve pasaportlarında devlet sınırından ülkeye giriş yapanlar için damgalı olarak izin verilir.

AZERBAYCAN’DA BU ETKİNLİKLER ARTIK SERBEST

Aynı zamanda 25 Ocak 2021 00: 00’dan itibaren ülkede aşağıdaki etkinlik ve hizmetlere izin verileceği bildirildi:

-Ticari nesnelerin faaliyeti (halka açık yemek işletmelerinde, kafelerde, çay evlerinde ve benzeri yerlerde yerinde müşteri hizmetleri ve büyük alışveriş merkezleri, “Alışveriş Merkezleri” faaliyetleri hariç)

-Kuaförlerin, güzellik salonlarının ve kozmetik hizmetlerinin faaliyetleri (bu alanlarda müşterinin evinde veya başka bir yerdeki hizmetler dahil)

-Müze ve sergi salonlarının faaliyetleri

-Uzun mesafe ve bölgeler arası trafik.

-Yerinde verilmekte olan hizmetler, 1 Şubat 2021 00:00’dan itibaren halka açık yemek tesislerinde, restoranlarda, kafelerde, çay evlerinde ve ülkenin diğer yerlerinde 06:00-00:00 saatleri arasında müşterilere hizmet verilecek.

AZERBAYCAN’DA DEVAM EDEN KISITLAMALAR

Öte yandan, Bakü metrosunda yolcu taşımacılığına ilişkin kısıtlamaların hala yürürlükte olduğu öğrenildi. Ülke genelinde cumartesi ve pazar günleri toplu taşıma kısıtlamalarının yanı sıra diğer yasaklar da özel karantina rejiminin sonuna kadar uygulanacak.
Özel karantina rejimi süresince ülkenin tüm iç ve dış alanlarında tıbbi maske kullanımı zorunluluğu hala geçerli.