Azerbaycan’da Bayraktar AKINCI rüzgarı

Bilim ve Teknoloji
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 23:40
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 23:40

Azerbaycan’da gerçekleştirilen uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e katılan Ukrayna Bakü Büyükelçisi Vladislav Kanevskıy, Bayraktar AKINCI’nın tanıtımına eşlik etti. Büyükelçi Kanevskıy, Bayraktar’ın sadece Ukrayna ve Azerbaycan’da değil tüm dünyada tanındığını belirtti.

Uzay ve Teknoloji festivali Teknofest, ilk kez Azerbaycan’da gerçekleştiriliyor. Bayraktar AKINCI, SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve İHA’nın (İnsansız Hava Aracı) tanıtıldığı festival Azerbaycan halkı tarafından da büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Festivalde, Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracının (TİHA) tanıtımı yapıldı. Ukrayna Bakü Büyükelçisi Vladislav Kanevskıy (Vladyslav Kanevskyi) da teknoloji festivaline katıldı.

VLADİSLAV KANEVSKIY: BAYRAKTAR ARTIK DÜNYA ÇAPINDA TANINIYOR

Büyükelçi Kanevskıy, sosyal medya hesabından festivale dair, “Bayraktar TB2, insansız hava aracı sayesinde Bayraktar soyadı sadece Ukrayna ve Azerbaycan’da değil, dünya çapında biliniyor. İHA, ilk olarak Karabağ’da Rus yapımı teçhizatı imha ederken, bugün Ukrayna’da analoğu olmayan bir partiyi daha metal parçasına dönüştürüyor” değerlendirmesi yaptı.

Kanevskıy, Türk iş insanı Baykar Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Lütfü Haluk Bayraktar’a teşekkür etti.

Türk yapımı İHA Bayraktar TB2, bilindiği gibi Rusya’nın açtığı savaşta Ukrayna ordusu tarafından kullanılarak başarıya imza attı. Ukrayna halkı tarafından beğeni toplayan Bayraktar, bebeklere, evcil hayvanlara ve radyo frekansına verilen bir isim oldu.