Azerbaycan'da Ahıska Türklerinin camisi onarıldı

Güncel
Oğuzhan Batur
26 Haziran 2019, 20:30
Azerbaycan’ın Saatlı ilinde Ahıska Türklerinin yaşadığı Smada köyündeki cami, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından onarıldı. ( Resul Rehimov – Anadolu Ajansı )
Oğuzhan Batur
26 Haziran 2019, 20:30

Azerbaycan’ın Saatlı ilinde Ahıska Türklerinin yaşadığı Smada köyündeki cami, Dünya Ahıska Türkleri Birliği tarafından onarıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Azerbaycan’ın Saatlı ilinde Ahıska Türklerinin yaşadığı Smada köyündeki caminin onarımı sonrasında yapılan açılış törenine Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Mahmut Ağırman, Azerbaycanlı milletvekilleri Eflatun Amaşov ile Tahir Kerimli ve köy halkı katıldı.

Kassanov, törende yaptığı konuşmada, DATÜB olarak 11 yıldır faaliyet gösterdiklerini, Ahıska Türklerinin sorunlarının giderilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Başlıca amaçlarının Ahıska Türklerinin tüm haklarının elde edilmesi ve soydaşlarının ana vatanları olan Gürcistan’a sorgusuz sualsiz dönüşünün sağlanması olduğunu vurgulayan Kassanov, Türkiye ve Azerbaycan devletlerinin kendilerine bu konuda destek verdiğini belirtti.

Kassanov, bugüne kadar yaklaşık 600 Ahıska Türkü’nün Gürcistan’a dönüş hakkı kazandığını belirterek, “Bunu yeterli görmüyoruz ve devamlı bu işin peşindeyiz. Avrupa Konseyinde de bu konuyu gündeme getirdik. Ahıska Türklerinin birleşmesi lazım. Önce kendi aramızda birleşmemiz sonra da Türk dünyasının birleşmesi lazım. Bu birliğin yolunda hiçbir şeyi esirgemiyoruz.” şeklinde konuştu.