Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye'den toprak talebinde bulunmak intihardır

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2020, 20:29
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Kasım 2020, 20:29

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Karabağ’ın Ağdam şehrinin ateşkes anlaşması gereği Ermeni işgalinden kurtarılmasının ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Açıklamalarında Avrupa Konseyine ve Batı ülkelerine sert ifadelerle seslenen Aliyev, “Şimdi Ağdam için yeni bir dönem başlıyor. Büyük planlarımız var. İşgal altındaki topraklarda her şey yok edildi. Ağdam şehrini yeniden kuracağız. Devlet vatandaşların oraya dönmesine yardım edecek.” diye konuştu. Aliyev, Türkiye’den toprak iddiasında bulunanlara da bunun bir intihar olduğunu söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Ağdam bölgesinin işgalden kurtuluşu dolayısıyla tüm Azerbaycanlıları ve Ağdam halkını kutladı.

ALİYEV’DEN AVRUPA KONSEYİNE VE BATI ÜLKELERİNE SERT SÖZLER

Aliyev, Batı ülkelerini, hem Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılara hem de Ermenistan’da muhaliflere uygulanan baskılara sessiz kalmasından dolayı “Avrupa Konseyi neredesin? Azerbaycan’ı küçümseyen ve itibarımızı sarsmaya çalışan Avrupa Konseyi nerede, neden susuyorsun? Nerede sizin demokrasiniz, insan haklarınız?” dedi.

“YASAL HAKLARIMIZI KULLANARAK ASKERİ YOLA BAŞVURDUK”

Cumhurbaşkanı Aliyev, Ağdam’ın, 10 Kasım’da imzalanan üçlü bir bildiri sonucu işgalden kurtarıldığını anımsatarak Dağlık Karabağ sorununu çözmek için yıllardır barış yolunu denediklerini fakat bu mümkün olmadığı için yasal haklarını kullanarak askeri yola başvurduklarını vurguladı.

“AĞDAM’DA İŞGALDEN ÖNCE 143 BİN AZERBAYCANLI YAŞIYORDU”

Ağdam’ın işgalden kurtuluşunu “tarihi olay” diye nitelendiren Aliyev, işgalden önce burada 143 bin Azerbaycanlının yaşadığını, şimdi bu sayının 203 bine ulaştığını kaydetti.

AĞDAM İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Aliyev, Ağdam’ın işgal altında bulunmayan kısımlarında bugüne kadar büyük kalkınma projeleri gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Şimdi Ağdam için yeni bir dönem başlıyor. Büyük planlarımız var. İşgal altındaki topraklarda her şey yok edildi. Ağdam şehrini yeniden kuracağız. Devlet vatandaşların oraya dönmesine yardım edecek.” diye konuştu. Ağdam’ın kurtuluşu, şanlı askeri zaferimiz nedeniyle mümkün oldu” diyen Aliyev, “Azerbaycan savaş alanında Ermenistan’ı mağlup etmeseydi, Ermenistan topraklarımızı gönüllü olarak terk etmezdi.” dedi.

“ERMENİSTAN BAŞARISIZ BİR ÜLKE SEBEBİ İSE İŞGAL”

Aliyev, Ermenistan’ın mağlup olduğunu ve bunu kendilerinin de itiraf ettiğini söyleyerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Ermenistan başarısız ülke. Bu başarısızlığın nedeni nedir? İşgal. Ben bunu defalarca söyledim. Bu işgalin Ermenistan’ı uçuruma götüreceğini söyledim. Bu işgali asla kabullenmeyeceğimizi, er ya da geç toprağımızı geri alacağımızı söyledim. Ermenistan yaklaşık 30 yıldır bağımsız bir ülke olamadı ve bugün de bağımsız değil. Ermenistan aslında bir kolonidir.

“ERMENİSTAN TÜM DÜNYAYA REZİL OLDU”

İşgal onlara hiçbir şey kazandırmadı. Savaş alanında mağlup olarak tüm dünyaya rezil oldular. Bundan sonra ‘mağlup ülke’ damgasıyla yaşayacaklar. Zamanında akıllarını başlarına almalarını, işgale son vermelerini söylemiştim. Bu işgal devam ettiği sürece Ermenistan gelişemeyecektir. Politik olarak bağımlı, askeri olarak bağımlı, ekonomik olarak eksik. İdeolojik olarak çok zararlı bir ideolojik temel oluşturdular. İdeolojik temelleri yalanlara, tarihi çarpıtmalara ve geçmişe dayanmaktadır.”

“TÜRKİYE GİBİ BÜYÜK BİR ÜLKEDEN TOPRAK İSTİYORLAR, BU İNTİHARDIR”

Aliyev, komşularıyla normal ilişki kuramayan bir ülkenin gelişemeyeceğine dikkat çekerek, “Türkiye’ye toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeden toprak talebinde bulunmak intihardır.” dedi.
Bölgede Ermenilerle komşuluğun devam edeceğini belirten Aliyev, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı olarak Güney Kafkasya’daki düşmanlıkların sona ermesi ve normal ilişkilerin kurulmasından yanayım. Bizim Ermeni halkıyla bir sorunumuz yok. Eminim ki bugün Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermeniler bir gün kendilerinin tek yolunun Azerbaycan halkıyla yan yana, komşuluk ilişkisi içerisinde yaşamak ve tüm bu çirkin işlerden vazgeçmek olduğunu anlayacaklardır.
Şimdi Ermenistan’da bir iç kriz var. Bu doğaldır çünkü böylesine utanç verici bir yenilgi, elbette, her bir ülkede kargaşaya yol açabilir. Krizden sonra Ermenistan’da sağlıklı güçler iktidara gelirse, o sağlıklı güçlerle normal ilişkiler kurmaya hazırız ama bizim Azerbaycan halkının kanını döken cellatlarla hiçbir ilişkimiz olamaz. Bunu herkes bilsin.

“AVRUPA KONSEYİ NEDEN SUSUYORSUN!”

Ermenistan’daki iç kriz nedeniyle muhaliflere yapılan baskılara Batı ülkelerinden hiçbir tepki gelmediğini anımsatarak, “Ermenistan’da her gün bir muhalefet lideri tutuklanıyor. Bir tek Batı ülkesi buna tepki verdi mi? Hayır. Onu kınadı mı? Hayır. Büyük muhalefet partilerinin liderleri tutuklandı. Kimse bir söz söylemiyor. Avrupa Konseyi neredesin? Azerbaycan’ı küçümseyen ve itibarımızı sarsmaya çalışan Avrupa Konseyi nerede, neden susuyorsun? Nerede sizin demokrasiniz, insan haklarınız? Avrupa Parlamentosu, Azerbaycan’a karşı 10’dan fazla yalan üzerine kurulu karar kabul etti. Neden sessizsin Avrupa Parlamentosu? Kendinizi dünyadaki demokrasinin merkezi olarak lanse ediyorsunuz. Sesinizi duyurun, açıklama yapın, kınayın. Dünyanın gözü önünde bir diktatör tüm muhalefeti yok ediyor. Bizi balistik füzeyle, misket bombasıyla, fosforlu bombayla vurdular, sustunuz. Büyük ülkeler, kendilerini Avrupa’nın ​​lideri olarak gösteren ülkeler, neden sessizsiniz?”