Azerbaycan, cephedeki üstünlüğünü koruyor: Ermeni ordusunda firar yaşanıyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 14:38
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 14:38

Azerbaycan, ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşim birimlerini vuran Ermenistan yönetiminin girişimlerini önlemeye devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun ciddi kayıplar verdiğini ve Ermenilerin 18’inci motorlu piyade tümeninde kitlesel firar yaşandığını kaydetti.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı harekat, Kremlin destekli Ermenistan’ın tüm provokasyonlarına rağmen kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 16 Ekim 2020 tarihinde bir açıklama yaparak, Ermenistan ordusunun, işgalden kurtarılan Cebrail ve Hadrut’ta konuşlu Azerbaycan askerlerine top ve füzelerle saldırdığını belirtti. Bakanlık, saldırılara misliyle karşılık verildiğini ve Ermeni tarafında ciddi kayıplar yaşandığını ifade etti.

AZERBAYCAN: BİRLİKLERİMİZ TÜM CEPHEDE AVANTAJLI BİR KONUMDA

Ermenistan güçlerinin gece boyunca cephenin bazı yönlerinde saldırı girişiminde bulunduğu öğrenilirken; Azerbaycan askerlerinin bu saldırıları önlediği belirtildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığının, cephe hattındaki son gelişmelere ilişkin açıklaması şu şekilde:

“15 ve 16 Ekim gün ve gecesi Ağdara-Ağdam ve Fizuli-Hadrut yönündeki cephe hattında operasyonel koşullar gergin bir vaziyette. Düşman, kurtarılmış Jabrayil ve Hadrut yönündeki birimlerimizin mevzilerine ve cephe hattına yakın köylere roket, top ve havan topu attı.
Düşman, gece boyunca cephenin bazı yönlerinde daha aktif olmaya çalıştı. Bu, birliklerimiz tarafından engellendi ve düşman ağır kayıplar verdi.
Azerbaycan Ordusu’nun yürüttüğü faaliyetler sonucunda cephenin farklı yönlerinde çok sayıda düşman kuvveti, 2 T-72 tankı, 1 BM-21 “Grad” YARS, 5 D-30 obüs, 2 ZSU-23-4 “Shilka” Kundağı motorlu uçaksavar silahları ve mühimmat yüklü sekiz araç imha edildi ve imha edildi.
Alınan bilgiye göre, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 18. motorlu piyade tümeninin savunma bölgesinde askerler ve askerler arasında kitlesel firar kaydedildi. Bunu önlemek için Ermeni liderliği Gorus ve Turşsu yerleşimlerinin yollarında askeri polis komutanlarının mevkilerini kurdu.
Savunma bölgesinde 5. Muhrip Alayı personeli arasında çok sayıda ölü ve yaralı var. Alayın birimleri yiyecek ve cephaneden yoksundur.
Gönüllüleri taşıyan bir aracın 10. Alayın savunma hattına çarpması sonucu bir kişi öldü, diğeri yaralandı. Geri çekilen düşman, çok sayıda araç ve zırhlı aracı yerinde bırakarak kaçtı. 9. Motorlu Tüfek Alayı’nın savunma bölgesinde bir topçu bataryası imha edildi ve alay komutan yardımcısı yaralandı.
Dağlık Karabağ’a gelen paralı askerlerin bir kısmının savaşmayı reddettiği öğrenildi.
Birliklerimiz tüm cephe boyunca operasyonel bir avantaj sağlıyor.”

Azerbaycan Savunma Bakanlığından 16 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklama.