Azerbaycan bayrak günü coşkuyla kutlandı

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Kasım 2020, 18:20
Ozan Barış Erim
09 Kasım 2020, 18:20

Azerbaycan’da Devlet Bayrak Günü dolayısıyla kutlamalar yapılıyor. Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’nın işgalden kurtarılması sebebiyle kutlamalar, önceki yıllara göre daha coşkulu şekilde gerçekleştiriliyor. 

Başkent Bakü’de halk, kutlamalar için Hazar Denizi kıyısındaki Ulusal Park’a ve 20 Ocak Şehitlerinin defnedildiği Şehitler Hıyabanı’na akın etti. Azerbaycan’da, başkent Bakü’nün sembolü tarihi Kız Kalesi, kentin yeni mimari sembollerinden Flame Towers, Bakü Kongre Merkezi, Milli Jimnastik Arena, Crystal Hall, Olimpik Stadyum ve Hilton Otel gibi yapılar ülke bayrağının yansımalarıyla ışıklandırıldı.

Ellerinde Azerbaycan ve Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar hem Şuşa’nın kurtuluşu hem de Bayrak Günü dolayısıyla birbirini kutladı, sevinç gösterisinde bulundu. Ulusal parkta bayrağı olmayanlara bayrak dağıtıldı.

ŞEHİTLER HIYABANI ZİYARET EDİLDİ

Şehitler Hıyabanı’nı ziyaret eden vatandaşlar, mezarlara karanfil bıraktı, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Karabağ Azerbaycan’dır” sloganları attı. Üç renkli Azerbaycan bayrağı, 9 Kasım 1918’de Azerbaycan Cumhuriyeti hükümeti toplantısında kabul edilmişti.

SOVYETLER BİRLİĞİ’NDEN AYRILMASINDAN SONRA KABUL EDİLDİ

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlık elde eden Azerbaycan, cumhuriyet döneminde kabul edilen bayrağı, 1991’de tekrar milli bayrak olarak benimsemişti.

Ülkede 2009’da 9 Kasım günü, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile “Devlet Bayrak Günü” ve resmi tatil ilan edilmişti.