Azerbaycan askeri, zamanında bölgeden çıkamayan Ermenilere müsamaha gösterdi

Güncel
Ömer Kaya
24 Kasım 2020, 15:55
Ömer Kaya
24 Kasım 2020, 15:55

Karabağ’da Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan ateşkes anlaşması sonrası Ermeniler, işgal ettikleri bir çok bölgeyi boşaltıyor. Karabağ’ın Ağdam kentinde zamanında bölgeyi terk edemeyen Ermenilere Azerbaycan askerleri tarafından insanlık dersi verildi. Azerbaycan askeri, sivillerin taşınmasına müsamaha gösterdi.

Azerbaycan’ın tarihi harekatı sonrası Karabağ’da zaferi elde etmesi sonrasında Ermeniler, işgal ettiği topraklardan bir bir çıkmaya başladı. Dün sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, zamanında bölgeyi terk edemeyen Ermeniler, beyaz bayrak kaldırıp Azerbaycan askerinden zaman istedi.

AZERBAYCAN ASKERİ, ERMENİLERE İNSANLIK DERSİ VERDİ!

Azerbaycan askerleri de Ermenilerin taşınmalarına yardım etti. İşte Azerbaycan askerinin insanlık dersi verdiği görüntüler:

SOYKIRIM İDDİALARINI DİLLENDİREN DÜNYA KAMUOYUNA AZERBAYCAN ASKERİNDEN TARİHİ DERS

Bu görüntüler akıllara, Azerbaycan halkının Karabağ’daki birinci savaşta yalınayak sürgün edilmesini, her türlü aşağılık ve insanlık dışı tavırla karşı karşıya kalmasını getirdi. I. Karabağ Savaşı sürecinde Ermenilerin işgali sonrası bölgedeki Azerbaycan Türkleri, Ermeni milisleri tarafından her türlü katliam ve soykırıma maruz kalmıştı. Azerbaycan askeri, 27 yıl sonra işgalden kurtardığı Karabağ’daki Ermenilere bölgeyi terk ederken müsamaha göstermesi dünya kamuoyuna da önemli bir ders oldu.

28. yıl dönümünde insanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Soykırımı

AZERBAYCAN ORDUSU AĞDAM’DA

Azerbaycan ordusu, 20 Kasım 2020 tarihinde Ağdam şehrine girdi. 1993 yılında Birinci Karabağ Savaşı sonrasında yaklaşık yüzde 77’lik kısmı, Ermenilerce işgal edilmişti. İşgal yüzünden yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı. Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı. Ateşkes anlaşması gereği Azerbaycan’a bırakılan Ağdam kenti Ermeniler tarafından adeta harabeye çevrildi.

Ermeni silahlı güçler, ateşkes gereği 20 Kasım itibarıyla Ağdam’dan çekilmişti. Ermenistan 15 Kasım’da vermesi gereken Kelbecer’i zamanında boşaltamadığı için Azerbaycan’dan 10 günlük ek süre alarak, işgal ettiği toprakları 25 Kasım’da vermeyi taahhüt etmişti. Ermenistan, Laçın şehrini de 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verecek.