Azerbaycan, Ağdam'da futbol stadyumu kuracak

Güncel
Ömer Kaya
04 Ocak 2022, 15:24
Ömer Kaya
04 Ocak 2022, 15:24

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Emin Hüseynov, Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Ağdam’da yeni bir stadyum inşa edileceğini duyurdu. Stadyumun, 15 bin kapasiteli olacağı düşünülüyor.

Azerbaycan, 27 yıllık Ermeni işgalinden kurtarılan Ağdam şehrinde yeni bir futbol stadyumu inşa edecek. Yeni stadyumun, 15 binin üzerinde seyirci kapasiteli olacağı duyuruldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanının Karabağ’da kurtarılmış bölgelerden sorumlu özel temsilcisi Hüseynov, Karabağ’daki spor kompleksinin detaylarını Azerbaycan medyasına anlattı. Spor kompleksiyle ilgili proje çalışmasının devam ettiğini kaydetti. Hüseynov, “Bu spor mahallesine sadece bir futbol stadyumu değil, çeşitli spor müsabakaları için açık ve kapalı spor salonları yapılması planlanıyor. Spor ağırlıklı bir ortaokul ve buradan gelen çocuklar için yaz sporları kampı yapılması planlanıyor. Azerbaycan’ın diğer bölgeleri” dedi.

KARABAĞ’DA ERMENİ İŞGALİNDEN KURTARILAN AĞDAM KENTİNDE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ülkenin savaştan zarar görmüş Ağdam bölgesi, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı nefret ve düşmanlığının bariz bir örneği olarak görülüyor. Ağdam, 1993 yılındaki savaşta Ermeni güçleri tarafından işgal edildi. Azerbaycan, 44 günlük ikinci Karabağ savaşını sona erdiren 10 Kasım 2020 tarihli üçlü ateşkes anlaşması kapsamında bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Genel plana göre Ağdam şehrinin yüzölçümü 1.750 hektar olup, kentin çevresinde 2.450 hektarlık bir alanda bahçeler oluşturulacaktır. Akıllı sosyal altyapı kurulacak, kentte 15 okul ve anaokulu yapılacak.

Ağdam, Azerbaycan | Nereye

İlk olarak Ağdam’da 125 hektarlık büyük bir orman parkı yapılacak. Restorasyonu devam eden Ağdam Kanalı şehrin içinden geçecek ve burada oluşturulacak göle sular akacak. Ağdam’da Endüstri Parkı’nın oluşturulması genel plan kapsamında halihazırda devam etmektedir. Sosyal ve teknik bölgelere ayrılacak ve gıda, hafif sanayi, hizmet sektörleri ve büyük sanayi kuruluşlarına sahip olacaktır. Sanayi Parkı’nda yapı malzemeleri satışı için alt yapı ve araç parkı oluşturulacaktır.

Yapı malzemeleri üreten işletmelerin, et ve süt fabrikalarının açılması, şarap ve yem üretimi, gübre üretimi ve işlenmesi, tarım ürünlerinin ambalajlanması, konserve meyve ve sebze üretimi yapılması planlanmaktadır. Ağdam’ın stratejik ve coğrafi konumu, onu Karabağ bölgesinin bir sanayi merkezi haline getirme olanaklarını genişletecektir.