Ayşe Seytmuratova: Uzaylılar bile Kırım'a gelse burayı terk etmeyeceğiz

30 Ekim 2019, 12:47

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Ayşe Seytmuratova, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatar gençleri ile bir araya geldi.

Akmescit’teki Alem restoranında düzenlenen etkinlik, Qaradeniz Production stüdyosu tarafından organize edildi. Etkinliğe çoğunlukla Kırım Tatar gençleri ve öğrencileri katıldı. Efsanevi Kırım Tatar aktivist, gençlere bir tarih öğrencisiyken Kırım Tatar milli hareketine nasıl katıldığını ve uğurda sürgünde ve hapishanede geçirdiği yılları anlattı.

“HALKIMIZ KENDİ ANADİLİNİ KORUMALI”

İlerleyen yaşına rağmen hala aktivist kimliğiyle öne çıkan Ayşe Seytmuratova, gençlere, “Bizim halkımız kendi anadilini korumalı. Çünkü dilimiz olmazsa bizde var olamayız.” tavsiyesinde bulundu.

“UZAYLILAR BİLE KIRIM’A GELSE BURAYI TERK ETMEYECEĞİZ”

Ayrıca, tüm baskılara rağmen Kırım Tatarlarının Kırım’da yaşamaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Seytmuratova, “Uzaylılar bile Kırım’a gelse biz burayı terk etmeyeceğiz.” diye kaydetti.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİ EMEKTARI AYŞE SEYTMURATOVA

Bu zarif ama güçlü kadının hayatının daimi zorluk ve sürekli mücadele içinde geçtiği biliniyor. Kırım Tatar milli hereketinin emektarlarından Ayşe Seytmuratova ilk kez 29 yaşındayken KGB (SSCB Devlet Güvenlik Komitesi) görevlileri tarafından tutuklandı. Seytmuratova, “etnik çekişmeyi kışkırtmaya yönelik iftira belgeleri hazırladığı, çoğalttığı ve yaydığı” şüphesiyle Moskova’da Lefortova hapishanesinde 7 ay tutuklu bulundu. Daha sonra aktivist Seytmuratova’ya 3 yıl şartlı hapis cezası verildi.

Ama tüm bu tedbirler Kırım Tatar aktivistini milli hareket faaliyetlerini sürdürmekten alıkoymadı. 3 yıl sonra Ayşe Seytmuratova tekrar tutuklandı, bu kez Seytmuratova, “Sovyet devlet düzenini gözden düşüren” belgeler hazırlama ve yayma şüphesinden dolayı tutuklandı. Seytmuratova, ikinci kez Mordovya’ya götürülerek orada üç sene tutuklu kaldı.

Serbest bırakılmasından sonra Ayşe Seytmuratova, Kırım’da kayda geçmeye çalışan Kırım Tatar ailelerine karşı takibatlar hakkında bilgi toplamaya başladı. Elde ettiği bilgiler, o dönemde Sovyet rejimi tarafından insan hakları ihlali olaylarını kayda geçiren “Güncel Olaylar Kroniği” adlı insan hakları bülteninde yayınlandı.

1970’lı yılların sonunda Ayşe Seytmuratova, ABD’ye göç etmek zorunda kaldı. Bu tarihten sonra Ayşe Seytmuratova, dünyanın farklı bölgelerini ziyaret ederek Kırım Tatar halkının zorlu kaderini anlattı. ABD’de “Özgürlük” ve “Amerika’nın Sesi” radyolarına görev yapmaya davet edilen Seytmuratova, Rusça, Özbekçe ve Azerice programlar sundu.

Daha sonra Ayşe Seytmuratova, İslam Konferansı Örgütü’nün (İslam İşbirliği Teşkilatı’nın eski adı) Londra (1980), Paris (Aralık 1980), ve Kuala Lumpur’daki (Kasım-Aralık 1981) 3 zirvesinde rapor sundu. 1980 yılında Seytmuratova, ABD Senatosu’nda da konuşma yapmış ve Beyaz Saray’a davet edilmişti.

Ayşe Seytmuratova, Magadan şehrinde tutuklu bulunan Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na uluslararası destek kampanyasını da organize etmişti.

1990’lı yıllarında Seytmuratova, vatan Kırım’a döndü ve Kırım Tatarlarına insani yardım sağlayan “Merhamet Evi” adlı hayır vakfını kurdu.

Kırım’ın 2014 yılının Mart ayında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ayşe Şeytmuratova, Rusya Federasyonu Müftüsü’ne “Kırım Tatarları geleceklerini Ukrayna halkı ile birlikte inşa etmeli, sadece Ukrayna ile birlikte başarılı olacağız” diye seslenerek Rusya’nın Kırım’daki saldırgan eylemlerini de kınadı.


Ayşe Seytmuratova
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: