Ayrılıkçı teröristler Donetsk bölgesindeki yerleşimlerin yakınlarında yasaklı silahlarla ateş açtı

27 Ekim 2019, 18:24

Rus yanlısı ayrılıkçı teröristler, 26 ve 27 Ekim 2019 tarihlerinde Donetsk bölgesindeki yerleşimlerin yakınında Minsk anlaşmalarının yasakladığı silahlarla ateş açtı. Ayrıca, Petrovskoye yerleşimi civarında AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Gözlem Misyonunun İHA’sına saldırıldı.

Ateşkes İzleme ve Koordinasyon Ortak Merkezi ve Sınır Çizgisi İstikrarı Merkezi; Novoluganskoye, Zaytsevo, Severnoyev, Luganskoye ve Novgorodskoye yerleşimleri yakınlarında işgalciler tarafından 120 mm’lik 4 mayının, ve 83 mm’lik 19 mayının kullanıldığını bildirdi.

Merkez, bu tür sistematik alaycı davranışların, işgalci Rusya’nın çatışmayı daha da şiddetlendirmek istediğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

CЦКК повідомляє26 жовтня, ворог здійснив обстріли поблизу населених пунктів Новолуганське, Зайцеве Північне,…

Опубліковано Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation Неділя, 27 жовтня 2019 р.

AYRILIKÇI TERÖRİSTLER AGİT İHA’SINA SALDIRDI

Rusya Federasyonu’nun desteklediği ayrılıkçı teröristler 26 Ekim 2019 tarihinde Petrovskoye bölgesinde AGİT’e ait olan İHA’ya saldırıldı. Ortak Kuvvetler Operasyonunun basın servisinin aktardığına göre zarar görmemesi için İHA derhal indirildi.

Ortak Kuvvetler Operasyonunun açıklamasında, “Yasa dışı silahlı grupların, Misyonun insansız hava araçlarına düzenli olarak ateş açtığını ve bu araçların çalışmasını elektronik saldırıyla engellediğini belirtmekte fayda var. Bu, düşmanın uluslararası örgüt temsilcilerinin Minsk anlaşmaları ve diğer ihlaller tarafından yasaklanan silahları tespit etmesini önleme girişimini gösterir. Aynı zamanda, yasa dışı silahlı grupların eylemleri nedeniyle genelde Ukrayna tarafını suçlamaya çalışırlar” ifadeleri kullanıldı.

Ortak Kuvvetler Operasyonu’nun basın servisi, Ukrayna ordusunun mevcut saldırılara karşı koyarak ve uluslararası yükümlülükleri yerine getirerek Rus saldırganlığını kısıtladığını vurguladı.

AGİT
ayrılıkçı teröristler
Donetsk
saldırı
Bunlara da bakın: