Ayrılıkçı Katalanlar Barselona’da yine sokaklara döküldü

27 Ekim 2019, 13:41

İspanya’nın doğusundaki Barselona kentinde, 9 Katalan siyasetçinin 1 Ekim 2017’de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumundan dolayı 9 ila 13 yıl hapis cezası alması sonrası, binlerce Katalan mahkum edilen siyasetçilerin bırakılması istedi.

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin, 14 Ekim 2019’da açıkladığı 9 siyasetçinin tutuklaması kararı sonrasında Barselona merkezli başlayan eylemler 13. gününü tamamladı. Bu süreçte bağımsızlık yanlısı eylemlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium Cultural adlı örgütler, protestoların devamlılığı için “özgürlük” teması ile Barselona’da kitlesel bir eylem düzenledi. Katalan siyasi partilerin temsilcileri ve Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra’nın da katıldığı eylemde, “özgürlük” ve “bağımsızlık” sloganları atıldı.

BASKICI SİYASET MANİFESTOSU YAYINLANDI

İspanya’nın Katalonya üzerinde “baskıcı bir siyaset uyguladığı” vurgulanan eylemin manifestosunda, tutuklu Katalan siyasetçilerin serbest bırakılması, yurt dışına çıkmak zorunda kalan Katalanların geri dönmelerinin sağlanması ve bağımsızlık referandumu talebi için kullanılan kendi geleceğine karar verme hakkının tanınması istendi. Gerçekleştirilen eyleme ise Barselona Belediyesi’nin açıklamasına göre, 350 bin kişinin katılım gösterdi.

KATALONYA BAŞKANINDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Diğer yandan Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra, eylem öncesinde, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı 800 kadar belediye başkanını kabul ederek, “birlik olma” çağrısında bulundu.

KATALONYA’DAKİ SÜRECİN GELİŞİMİ

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde, Anayasa Mahkemesi’nin yasa dışı ilan etmesine rağmen 1 Ekim 2017’de bağımsızlık referandumu yapılmış ve ardındından referandumu organize eden 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinden tutuklu olan 9’una 9 ila 13 yıl hapis cezası verilmişti.

Kararın ardından başlayan Barselona merkezli kitlesel protestolarda şimdiye kadar 600 kişi yaralanırken, yaklaşık 200 kişi de gözaltına alındı.

Bunlara da bakın: