Aydın Şemizade son yolculuğuna uğurlandı

21 Ekim 2020, 16:57

Koronavirüs salgınına nedeniyle 17 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybeden bilim adamı ve yazar Aydın Şemizade son yolculuğuna uğurlandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl’ın bildirdiğine göre, Aydın Şemizade, bugün vatan Kırım’daki Abdal Mezarlığında babası ünlü Kırım Tatar yazar Eşref Şemizade’nin mezarının yanına defnedildi.

AYDIN ŞEMİZADE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Kırım Tatar halkı için önemli bir isim olan, fizik ve matematik bilimleri doktoru ve yazar Aydın Şemizade, 17 Ekim 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Aydın Şemizade, ünlü Kırım Tatar yazar Eşref Şemizade’nin en büyük oğluydu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİNDENDİ

Aydın Şemizade 1 Eylül 1933 yılında Akmescit’te doğdu. Babası Eşref Şemizade ünlü Kırım Tatar yazarı, annesi Sayde Bodaninskaya sanatçı-tasarımcıydı.

Eğitimine 1953 yılında Özbekistan’daki Yeniyol ortaokulu başladı, 1958’de ise Orta Asya Devlet Üniversitesinin (şimdi Özbekistan Milli Üniversitesi) Fizik ve Matematik Fakültesinden mezun oldu. 

Taşkent Tıp Enstitüsü ve Orta Asya Devlet Üniversitesi Fizik Fakültesi’nde çalıştı.

Fiziksel ve Matematik Bilimleri Doktoru. 1960’larda, Aydın Şemizade,Kırım Tatarlarının Kırım’a dönmesi için aktif olarak milli harekete katıldı.

ESERİNDE KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ İŞLEDİ

Son yıllarda tamamen edebi faaliyetlerde bulundu. Sürgünün dehşetlerini anlatan kitabı “Mavi Mustangler” okuyucular arasında büyük bir etki yarattı. Çok iyi okur-yazar bir insan olan Aydın Şemizade, Kırım Tatarları ile ilgili tüm imalara sert bir şekilde karşı çıkarak, halkının masumiyetini reddedilemez gerçeklerle kanıtladı. 1968 yılından sonra Moskova’da yaşadı ve Kırım’da kendi elleriyle bir ev inşa etti.

Abdal mezarlığı
Aydın Şemizade
Bunlara da bakın: