Ayaklanan Yunan, kutlayan Rum: Rumlar yine haddini aştı!

Güncel
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 22:27
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 22:27

198 yıl önce Osmanlı Devleti’ne karşı ilk kez ayaklanma başlatan Yunanlılar, 25 Mart 1821’in yıldönümünü Atina ile birlikte Lefkoşa’nın Rum kesiminde de resmi törenle kutladı.

Düzenlenen törende Türkiye’ye çirkince saldıran Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Kıbrıs’ın 45 yıldan beri Türk işgali altında olduğu” iddiasında bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in katılımıyla Faneromeni Kilisesi’nde düzenlenen ayine Başpiskopos Hrisostomos, bakanlar, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE ALEYHİNDE KONUŞMALAR YAPILDI

Adeta Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saldırı seremonisine  dönen kutlamalarda, sözde “işgale” karşı ve özgürlük(!) için mücadele ederken 1821 ülküsünden ilham aldıklarını belirten Rum yetkililer, Türkiye aleyhinde konuşmalar yaptı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, 25 Mart nedeniyle yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunu ile Türk-Yunan ilişkilerinden söz etti. Pavlopulos, Kıbrıs sorununa en yakın zamanda adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını istediklerini ifade ederken hakaretamiz tabirler kullandı.  Pavlopulos, AB üyesi bir ülke olduğunu söylediği Güney Kıbrıs’ın egemenliğinin Türkiye tarafından kısıtlandığını öne sürdü.