Avusturyalı şirket, kamuoyunun reddettiği Kırım'daki projesine gizlice devam etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 17:31
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 17:31

Avusturyalı mimarlık şirketi Coop Himmelb(l)au, Rus işgali altındaki Kırım’da bir opera binası üzerinde proje tasarladı. Avusturyalı şirketin, kamuoyunca reddedilen proje üzerindeki çalışmalarına gizlice devam ettiği ortaya çıktı.

Avusturyalı şirket Coop Himmelb(l)au tarafından tasarlanan Akyar’daki (Sivastopol) opera binası projesinin kamuoyunun projeyi reddetmesine rağmen sürdürdüğü ortaya çıktı. Euromaidan Press’te 6 Aralık 2020 tarihinde yer alan haberde; Rusya’nın 2014 yılında işgal ettiği Kırım’daki Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç’ın (Anton Korynevych) aktardığı bilgilere göre Avusturyalı mimarlık şirketi Coop Himmelb(l)au, işgal altındaki Kırım’daki kamuoyunun reddettiği projesine devam etti.

GİZLİ ÇALIŞMAYA DAİR İLK İPUÇLARI

Coop Himmelb(l)au’nun Kırım’daki işgalci hükumet ile işbirliği yaptığına dair ilk ipuçları, Akyar’daki işgalci Rus yetkililerinin Rus medyasına “ünlü Avusturya mimarlık bürosu”nun yeni opera binası için bir mimari konsept oluşturduğunu övgüyle duyurması üzerine Ocak 2019’da ortaya çıktı. Ardından, Coop Himmelb(l)au’nun CEO’su Wolf D. Prix da, çevrimiçi medya Salzburger Nachrichten ve Die Presse’te, şirketin Akyar için herhangi bir planının varlığını inkar etti. Ancak, birkaç gün önce asistanı Petra Königsegger-Dabrowski, Rus çevrimiçi medyası primechaniya.ru’ya Coop Himmelb(l)au’nun gerçekten Akyar’daki projenin tasarımcısı olduğunu ve şirketin yetkilisine gideceğini doğrulayan bir e-posta gönderdi. Bu gelişmeler kitle iletişim araçlarına da sızdırıldı. Tüm bu gelişmelerden anlaşıldığı üzere şirketin Akyar’daki çalışmaları, kamuoyu tarafından reddedilmesine rağmen devam ediyordu.

Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç (Anton Korynevych)

Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, bu gelişmelere dair Euromaidan Press’e yaptığı yazılı açıklamada, Himmelblau’nun “Akyar (Sivastopol) Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu” inşaatının mimari gelişimini sürdürdüğünü, aynı zamanda bu gerçeği yalanladığı haberlerin 2019 yılından itibaren çıktığını söyledi.

KORİNEVİÇ: PROJE İÇİN İŞGALCİ RUS YETKİLİLERLE ANLAŞMA MEVCUT

Korınevıç’e göre, Avusturyalı şirketin resmi olarak projenin geliştirilmesi ve inşasına dahil olan Rus Ulusal Kültür Mirası Fonu, Rus LLC “Gorka Proje Enstitüsü”, JSC “Stroytransgaz” ve LLC “Metropolis” ile sözleşme-anlaşmaları mevcut. Böylece şirket, Rus yetkililerin emirlerini yerine getirerek işgal altındaki Akyar’da projeyi sürdürdü ve işgale ortak olmuş oldu.

Korınevıç, bu gizli çalışmaların kanıtı olarak, Coop Himmelb(l)au, Marcus Prossnigg’in yönetici ortağının, teknik ve ekonomik parametreleri tartışmak için 10 Ağustos 2020’de Rus hükumet yetkilileri ve Akyar şehrinin işgal idaresi toplantısına doğrudan katılımını işaret etti.

Korınevıç, “Şehirdeki kültürel nesnelerin tasarımı ve inşası için bir zaman çizelgesi dahil. Özellikle, Marcus Prossnigg’in Coop Himmelb (l) au’nun sözde ‘Akyar Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’nun master planını 20 Ekim 2020’ye kadar tamamlayacağına dair raporu, bu toplantıda dikkate alındı ​​ve ayrıca Avusturya mimarlık bürosu, proje dokümantasyonunun Devlet uzmanlığı için LLC «Metropolis» ile birlikte.” diye ekledi.

Tüm bu gelişmeler, şirketin proje üzerinde kamuoyu tarafından reddedilmesine rağmen 2019 ve 2020 boyunca gizlice çalıştığı anlamını destekliyor.

Ukrayna, şirket temsilcilerine yaptırım uygulayacağını açıklayarak duruma ilişkin açıklamada bulundu.

“UKRAYNA’YA GİRMELERİ YASAKLANACAK”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Yaptırım Politikası Özel Temsilcisi Oleksiy Makeev ise “Bu Avusturya şirketinin yönetimi ince buzlara adım atmaya karar verdi. Ukrayna’ya girmeleri yasaklanacak ve bu şirketin uluslararası itibarı ciddi kayıplara uğrayacak. Şimdi, bu bürodan bahsederken, işgalcilerin uluslararası bir suç işlemedeki utanç verici suç ortaklığından ve Kremlin rejiminin cep mimarı statüsünden hemen bahsedilecektir.” dedi.

Ayrıca, Özerk Kırım Cumhuriyeti Savcılığı ve Akyar tarafından, Coop Himmelb(l)au temsilcilerinin Kırım’a giriş prosedürlerini ihlal etmesine ilişkin ceza davası açıldı. Ukrayna yasalarına göre, işgal altındaki yarımadaya giriş yalnızca uygun kara kontrol noktalarından yapılabilir.
Akyar’daki bina, Rusya Devlet Başkanı Putin’in girişimiyle 2023 yılına kadar Rusya’da inşa edilecek dört kültürel binadan biri. Batıda (Kaliningrad), kuzeyde (Kemerovo), doğuda (Vladivostok) ve güneyde, işgal altındaki Akyar şehrinde Kırım’ın işgalinden sonra genişleyen Vladimir Putin’in krallığının dört noktasını sembolik olarak birleştirmek ve Ukrayna’dan ilhak edilen topraklardaki kontrolünü fosilleştirmek. Bu projelerden ikisi – Akyar ve Kemerovo’dakiler-Coop Himmelb(l)au tarafından geliştirilmiş oldu.