Avusturya Dışişleri Bakanı: Rusya Ukrayna’dan ellerini çekmeli

Güncel
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 19:57
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 19:57

Artan Rus saldırganlığı karşısında uluslararası toplum, Ukrayna’ya desteğini sergilemeye devam ediyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Batı ile artan gerilimden Rusya’nın sorumlu olduğunu vurgulayarak, “Rusya, Ukrayna’dan ellerini çekmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Belarus ile tatbikat düzenleyerek, Güney Amerika’da askerleri yerleştirmekle tehdit ederek ve Ukrayna’ya karşı siber saldırılar düzenleyerek gelirimi artırdığını söyledi. Avusturya Ulusal Konseyinde konuşan Bakan, “Dürüst olmak gerekirse Rusya, Belarus’ta tatbikat düzenleyerek, Venezuela ve Küba’ya asker konuşlandırmakla tehdit ederek veya Ukrayna’ya siber saldırılar düzenleyerek gerginliği artırmaya devam ediyor” dedi. 

Rusya-Ukrayna geriliminde Türkiye ara bulucu olur mu? - Son Dakika Haberleri

“RUSYA, UKRAYNA’DAN ELLERİNİ ÇEKMELİ”

“Rusya Ukrayna’dan ellerini çekmeli” diye belirten Schallenberg, Ukrayna ve Batı’dan tehdit gören Moskova’nın davranışlarını anlamadığını ifade etti. Ukrayna’ya karşı saldırı başlatılmasının sonuçlarının çok ağır olacağını vurgulayan Bakan, “Bedel çok ağır olacak. Ekonomik ve siyasi açıdan” diye belirtti. Ayrıca Schallenberg, Rusya Federasyonu’na, Transdinyester, Donbas, Kırım, Osetya ve Abhazya’dan çekilmesi için çağrı yaptı.