Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen: Putin tekrar Rus İmparatorluğu'nu kurmak istiyor

Güncel
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 13:02
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 13:02

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen, Rusya’ya karşı koyan Ukrayna’nın sadece kendi özgürlüğü için savaşmadığını tüm Avrupa için savaştığını vurguladı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in tekrar Rus İmparatorluğu kurmak ve ona Ukrayna’yı dahil etmek istediğini belirterek, “Bu kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Viyana’da düzenlenen “4Gamechangers” Dijital Teknolojiler ve Medya Festivali’nde yaptığı konuşmada, “Biz Avusturya’da biliyoruz ki, şu an sadece Ukrayna özgürlüğünün değil bizim özgürlüğümüzün de savunulduğunu biliyoruz. Böyle bir saldırıya uğrayan bir ülkeye yardım etmemek ihmalkarlık olur.” dedi.

Tarafsız olduğu için ülkesinin Ukrayna’ya silah sağlayamadığını ancak insani ve tıbbi konularında destek verdiğini belirten Van der Bellen, Rusya’nın başlattığı savaş bağlamında Avusturya’nın savunma yeteneklerini artırması gerektiğini vurguladı.

Putin’in yeni bir imparatorluk yaratmak istediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Putin’in yaptıkları bu normal bir savaş değildir; eğer normal savaş diye bir şey varsa. Ancak onun yaptıkları 19. yüzyıldaki sömürge savaşları hatırlatıyor. Tekrar Rus İmparatorluğu kurmak ve ona Ukrayna’yı dahil etmek istiyor. Bu kabul edilemez. Şu an biz de tehdit altındayız ve Ukrayna bizi de savunuyor ” dedi.