Avusturya, Çekya ve Slovakya Dışişleri Bakanlarından Ukrayna'ya ortak ziyaret

Haberler
Anife Bilal
05 Ocak 2022, 12:38
Anife Bilal
05 Ocak 2022, 12:38

Avusturya, Çekya ve Slovakya Dışişleri Bakanları, Şubat ayında Ukrayna’ya ortak ziyaret düzenleyecek. Ziyaretin, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın daveti üzerine yapılacağı öğrenildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavský ile telefon görüşmesi yaptı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Jan Lipavsky, Çekya’nın Ukrayna’nın güvenilir bir dostu kalmaya devam ettiğini ve Ukrayna’nın egemenliğini ile toprak bütünlüğünü savunma mücadelesinde Ukrayna halkının yanında olduğunu doğruladı. Bakanlar, Rusya’yı daha fazla saldırganlıktan uzak tutmak için ortak adımlar üzerinde anlaştılar “ ifadeleri kullanıldı.

KIRIM PLATFORMU’NUN GELİŞİMİ ELE ALINACAK

Ayrıca görüşmede; Kırım Platformu’nun gelişiminin ele alındığını bildirilirken, Lipavsky’in Çekya’nın platforma verdiği desteği bir kere daha yinelediği aktarıldı. Bununla birlikte bakanlar, Avusturya, Çekya ve Slovakya Dışişleri Bakanlarının,  Dmıtro Kuleba’nın daveti üzerine, Şubat ayında Ukrayna’ya düzenlemeye planladığı ortak ziyareti görüştü.