Avustralya, Rusya’ya uyguladığı Ukrayna yaptırımlarını uzattı

04 Eylül 2020, 16:28

Avustralya, Rusya’ya uyguladığı yaptırımları uzattığını bildirdi. Öte yandan Avustralya, yaptırım listesinde 37 şirket ve 101 kişinin yer aldığı belirtildi. Avustralya, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine saldırması nedeniyle Rus şirket ve kişilere yaptırım uyguluyor.

Avustralya, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali nedeniyle Rusya Federasyonu’na uyguladığı yaptırımları uzattı.

Kıyiv’de bugün düzenlenen çevrimiçi brifing sırasında konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, “Avustralya, önümüzdeki üç yıl boyunca veya Rusya, Minsk Anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirene kadar Rusya Federasyonu’na uyguladığı yaptırımları uzattı. Avustralya hükumetinden resmi bir bildirim aldık ve karar nihaidir.” ifadelerini kullandı.

KULEBA’DAN AVUSTRALYA’YA TEŞEKKÜR

Bakan Kuleba, yenilenen yaptırım listesinde 37 şirket ve 101 kişinin yer aldığını aktararak, “Avustralya hükumetine, Rusya’nın saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna’ya verdiği tutarlı ve kararlı desteği için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

AVUSTRALYA’DAN RUSYA’YA UKRAYNA YAPTIRIMLARI

Avustralya’nın Mayıs 2014’te ilan ettiği yaptırım listesinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini tehdit eden faaliyetlerde bulunan Rusya ve Ukrayna’dan 50 üst düzey isim ve 11 Rus şirketi yer alıyordu. Avstralya vatandaşları ve şirketlerin, yaptırım listesinde yer alan isim ve şirketlerle iş yapmayacağı, yaptığı takdirde büyük para cezasına çarptırılacağı açıklanmıştı.

Avustralya, aynı yılın eylül ayında Rusya’ya karşı yaptırımları artırma kararı almıştı. Yeni yaptırımlar arasında Rusya’ya yeni askeri ihracatı durdurma, Rus devlet bankalarının Avustralya’nın sermaye piyasalarına girememesi gibi yaptırımların da yer aldığı, Kırım’da da Avustralya’nın yeni ticaret ve yatırım faaliyetinde bulunmayacağı açıklanmıştı. Petrol ve gaz ihracatının bu yaptırımlardan etkileneceği belirtilirken, bazı kişilere karşı seyahat sınırlamaları ve mali yaptırımların da uygulanacağı vurgulanmıştı. Yeni kararla Avustralya’nın yaptırım uyguladığı kişi sayısı 113, kuruluş sayısı 32’ye çıkarılmıştı.

KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İŞGALİ

İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, dünyanın birçok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından ilgili yasa imzalandı.

Avrupa birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uygulamaya başladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Avustralya
Rusya'ya yaptırımlar
yaptırım
Bunlara da bakın: