Avustralya’dan Rusya’ya yaptırım kararı

Güncel
Anife Bilal
18 Mart 2019, 14:56
Anife Bilal
18 Mart 2019, 14:56

Avustralya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna gemilerine düzenlenen saldırıdan sorumlu 7 Rus vatandaşına yönelik yaptırım uyguladı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne yaptığı yazılı açıklamada ülkesinin ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Kanada ile birlikte Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmasını tamamen desteklediğini vurguladı.

Avustralya’nın Azak Denizi’nde gerilimin artmasıyla ilgili endişe duyduğunu belirtilen açıklamada, Kerç Boğazı’ndan geçmeye çalışan Ukrayna gemilerini ve mürettebatı alıkoymaktan sorumlu olan yedi Rus vatandaşına yönelik mali yaptırım ve seyahat yasağı uygulandığı belirtildi.

DONBAS’TA DÜZENLENEN SÖZDE SEÇİMLER İÇİN YAPTIRIM

Bunun dışında, “Avustralya Kırım’ın işgalini veya Ukrayna’nın Donetsk ile Lugansk bölgelerinin ayrılmasını meşrulaştırmak amacıyla yapılan hiçbir eylemi tanımıyor.” da denilen açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristler tarafından yasa dışı olarak kurulan sözde Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetlerinin topraklarında düzenlenen sözde seçimleri organize etmekten sorumlu üç kişiye karşı de yaptırım uygulandığı bildirildi.


Daha önce ABD ve Kanada, Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna gemilerine düzenlenen saldırıdan sorumlu Rus vatandaşlarına yönelik yaptırım uyguladıklarını duyurmuştu.