Avustralya'dan Rusya ve Beyaz Rusya'ya ek yaptırımlar: Lukaşenko ile aile üyeleri de listede

Ekonomi
qha muhabir
26 Mart 2022, 00:19
qha muhabir
26 Mart 2022, 00:19

Avustralya Hükumeti, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ile aile üyelerine, ayrıca 22 Rus propagandacı ve dezenformasyoncusuna daha yaptırımlar getirdi.

Avustralya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasından 25 Mart 2022 tarihinde yazılı açıklama yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Rusya’ya uyguladıkları yaptırımları Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ile aile üyelerini ve birçok Rus propagandacı ile dezenformasyoncuyu da listeye ekleyerek genişlettiklerini bildirdi.

22 PROPAGANDACI VE DEZENFORMASYON SAĞLAYICISINA YAPTIRIM

Rusya’nın ve onun yasadışı, sebepsiz olarak demokratik komşusunu işgalini destekleyenlerin yüksek bir bedel ödemesini sağlamaya yönelik çabalarını sürdüreceklerini ifade eden Marise Payne, Avustralya Hükumetinin ayrıca Russia Today, Strategic Culture Foundation, InfoRos ve NewsFront gibi kuruluşların kıdemli editörleri de dahil olmak üzere 22 Rus propagandacı ve dezenformasyon sağlayıcısına yeni yaptırımlar getirdiğini açıkladı.

Avustralya, Rusya’nın sebepsiz ve yasadışı Ukrayna işgalini meşrulaştırma girişimlerinde dezenformasyonun stratejik önemini yansıtan toplam 32 Kremlin yanlısı propagandacıya yaptırım uygulamış oldu.

LUKAŞENKO VE AİLESİNE YAPTIRIM

Başkan Lukaşenko yönetimindeki Belarus Hükumetinin, Rusya’ya ve askeri güçlerinin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik saldırılarına stratejik destek sağlamaya devam ettiğini belirten Marise Payne, Lukaşenko’nun Belarus Hükumeti’nde daha önce üst düzey ulusal güvenlik görevlerinde bulunan oğlu Viktor Lukaşenko ve Belarus First Lady’si Galina Lukaşenko’ya da yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Avustralya Hükumetinin, Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Ukrayna halkına olan sarsılmaz desteğini yineleyen Marise Payne, Rusya’yı askeri güçlerini Ukrayna’dan derhal geri çekmeye çağırdı.