Avustralya'da şehit edilen Türk diplomatlar dosyası yeniden açıldı

19 Aralık 2019, 00:27

Avustralya’da 17 Aralık 1980 tarihinde Ermeni teröristlerce şehit edilen Türkiye’nin Sydney Başkonsolosu Şarık Arıyak ve Güvenlik Ataşesi Engin Sever’in dosyası yeniden açıldı. Türkiye, bu olayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, şehit edilen Türk diplomatlarla ilgili diğer ülkelere de örnek olmasını bekledikleri karara ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bu saldırılar sonucunda yüzlerce kişi de yaralanmıştır. Saldırıların gerçekleştiği Batılı ülkelerdeki soruşturmaların büyük çoğunluğu sonuçsuz kalmış ve davalar faili meçhul olarak kapatılmıştır. Aziz şehitlerimizin 39. ölüm yıl dönümlerinde faillerinin yakalanması için Avustralya’da ilk kez terörizmle bağlantılı bir saldırıda 1 milyon Avustralya doları ödül konulmuştur. Geç de olsa adaletin sağlanacağı umudunu doğuran bu karar, şehitlerimizin yakınlarının acısını bir nebze olsun azaltabilecektir.”

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, ASALA ve JCAG gibi Ermeni terör örgütlerince 1973’ten günümüze öldürülen 31 diplomatın ve aile üyelerinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Avsutralya
Türk diplomatlar
Türkiye
Bunlara da bakın: