Avukat Kurbedinov, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’la görüştü

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 23:54
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 23:54

Avukat Emil Kurbedinov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan ve 20 Mart’ta tutukevinin revirine sevk edilen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov ile görüştü.

Facebook sayfasında açıklama yapan avukat Emil Kurbedinov,
“Birçok insan revirin bir hastane olduğunu düşünüyor. Hayır. Normal hücreden biraz daha geniş bir hücre, doktorlarla daha sık görüşebilme imkanı ve biraz daha iyi yemek… Bu kadar” ifadelerini kullandı.

Kurbedinov, Edem Bekirov’a kalp hastalığı ile ilgili her ay yapılması gereken işlemlerin ve ameliyatının yapılmadığını da bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Kurbedinov, “Tutuklamadan sonra yapılan test sonuçları ve diğer işlemlerin sonuçları tarafına sunulmadı. Aldığı tıbbi raporlar ise net bir sonuç ve gerçek bir teşhis içermiyor” diye kaydetti. Son olarak da, “Hapishanede bulunduğu her gün Edem Bekirov’un sağlığını olumsuz şekilde etkileyerek hayatı için büyük bir tehlike yaratmaktadır” vurgusunda bulundu.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. Bekirov, 11 Şubat tarihinde kadar tutuklu kalacak.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.