Avukat Kurbedinov'dan Kırım Tatar siyasi tutsakları ziyaret

11 Eylül 2019, 12:36

Avukat Emil Kurbedinov, 10 Eylül 2019 tarihinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan müvvekili Tofik Abdulgaziyev’i, tutulduğu işgal alt ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından Kırım Tatar avukat Kurbedinov, Kırım Tatarlarının cezaevlerine sevk edilmesi sırasında ve buradaki kötü şartlar nedeniyle yönetime dilekçe verdi.

“MÜVEKKİLLERİMİN ŞARTLARININ DAHA İYİ HALE GETİRİLMESİNİ TALEP ETTİM”

Facebook sayfasından bir video paylaşarak durumu anlatan Kurbedinov, “Bugün müvekkillerimizin durumu ile ilgili Savcılığa ve İnsan Hakları Yetkilisine şikayette bulundum. Dilekçede, müvekkillerimin cezaevlerindeki şartlarını ve Cenevre Anlaşmasında belirtilen standartlara uygun bir şekilde veya en azından daha iyi bir hale getirilmesini talep ettim” ifadelerini kullandı.

Avukat Kurbedinov’un aktardığına göre, Krasnodar Cezaevine sevk edilen Abdulgaziyev, 50 kişinin bulunduğu, havalandırmadan yoksun, bir yatakta 5-7 kişinin yattığı  ve 20 metrekarelik bir hücreye yerleştirildi.

KIRIM TATARLARI KARANTİNA HÜCRELERİNDE TUTULUYOR

Gazeteci Remzi Bekirov’un da, aynı cezaevine sevk edilerek; nemli ve farelerle dolu bir hücreye yerleştirildiği öğrenildi.

Şu an, Tofik Abdulgaziyev ve Remzi Bekirov’un, Akmescit Cezaevinin bodrum katlarına sevk edildiği belirlendi. Kurbedinov, “Nasıl bir hücre olduğunu bilmiyorum ama onlara karantina hücresi diyorlar. Bodrum katında bulunan hücreler, insan boyundan biraz daha yüksek tavanları var. Hücrede dik durmak mümkün değil. Aynı yerde 50 cm’lik bir tuvalet var” dedi.

Avukat, işgal altındaki Kırım’ın Akmescit Cezaevinde 700-800 kişi yerine 2 bin kişinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tatarlarına baskı
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: