Avukat: Kırım Tatar siyasi tutsak Servet Gaziyev’in sağlık durumu kötüleşti

Haberler
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 13:55
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 13:55

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, 27 Mart 2019 tarihinde işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlediği baskın sonucunda tutuklanan Kırım Tatarı Servet Gaziyev’in sağlık durumu kötüleşti.

Kırım Dayanışma grubuna açıklamada bulunan Kırım Tatar siyasi tutuklunun avukatı Aleksandr Stasük hapiste gerekli tıbbi yardımın verilmediğini bildirdi.

Statük, “Servet Gaziyev karın ve kalp bölgelerindeki ağrılardan şikayet ediyor. Muayene için birkaç defa hapishane yönetimi adına dilekçe yazdı, ancak cevap alamadı. Gaziyev’in kronik mide hastalığı var. Bu bağlamda Federal Cezaevi Servisi, Tıp Bölümü ve Rostov bölgesi İnsan Hakları yetkilisi adına dilekçeler yazıldı” diye kaydetti.

Servet Gaziyev, 27 Mart’ta tutuklananların en yaşlısı ve bu sene 60. yaşını dolduracak.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.