Avukat Emil Kurbedinov'dan esir değişimi yorumu: Soydaşlarım hala mücadele ediyor

07 Eylül 2019, 16:51

Kırım Tatar siyasi tutsakların avukatlığını yapan Emil Kurbedinov, salıverilen Ukraynalı siyasi tutsaklar ve esir değişimi hakkında konuştu. Kurbedinov, “hem mutluyum, hem üzgünüm” dedi.

Gratı haber sitesine değerlendirmelerde bulunan Kurbedinov, “Hem mutluyum hem de üzgünüm. Mutluyum, çünkü denizciler ve diğer siyasi tutsaklar, bugün evlerinde olacaklar ve yakınlarına sarılacaklar. Mutluyum çünkü onlar cezaevlerinin zorluklarını onurlu bir şekilde aştılar. Ancak, diğer tutsakların cezaevlerinde kalmalarına üzülüyorum. Benim soydaşlarım, arkadaşlarım, tanıdıklarım ve artık genç olmayan erkekler, hala mücadelelerine devam ediyorlar. Hepimiz, onların da bir gün yakınlarına ve sevdiklerine kavuşacaklarına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

RUSYA VE İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DAKİ CEZAEVLERİNDE HALEN 86 KİŞİ BULUNUYOR

Ayrıca, EuromaidanSOS teşkilatının koordinatörü olan Oleksandra Matviyçuk da esir değişiminden dolayı çok mutlu olduğunu ancak mücadeleye hala devam etmek gerektiğinin altını çizdi. Matviyçuk, “Rusya ve işgal altındaki Kırım’da (Ukrayna İstihbaratının hatırladığı 223 esir dahil olmadan) cezaevlerinde 86 kişi bulunuyor” dedi.

Facebook sayfasında Matviyçuk’un yayınladığı 86 kişilik listede siyasi tutsakların büyük bir kısmı Kırım Tatarı olması dikkat çekiyor.

Складно стримати емоції! Дуже радію за тих, хто повернувся! Вони та їх рідні мають вистраждане право на спокій та…

Опубліковано Olexandra Matviychuk Субота, 7 вересня 2019 р.
Emil Kurbedinov
Kırım Tatarları
SİYASİ TUTSAK
Bunlara da bakın: