Avukat Edem Semedlayev: İşgalci güçler tarafından öldürülen Rahimov'un soruşturması tamamlanmak üzere

Güncel
_QHA Ankara
22 Ocak 2022, 16:01
_QHA Ankara
22 Ocak 2022, 16:01

Kırım’da işgalci güçlerin bir baskın esnasında öldürdüğü Özbekistan vatandaşı Ayub Rahimov aleyhinde açılan soruşturmanın tamamlanmak üzere olduğu, davanın Mart 2022 başlarında mahkemede görüleceği duyuruldu.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 11 Mayıs 2021 tarihinde düzenledikleri baskınlar sırasında, 2015 yılından beri ailesiyle birlikte yarımadada ikamet eden Özbekistan vatandaşı Ayub (Nabi) Rahimov’u öldürmüştü. İşgalciler, Rahimov’un operasyon sırasında görevlilere mukavemet gösterdiğini öne sürmüşlerdi.

Mayıs ayında Akmescit’te (Simferopol) öldürülen Nabi Rahimov aleyhindeki soruşturmanın tamamlanmak üzere olduğu ve 2022 Mart ayı başlarında mahkeme sürecenin başlayacağı duyuruldu. Rus kolluk güçlerinin öldürdüğü Rahimov’un eşi Sahiba Burhanov’un avukatı Edem Semedlayev, yakın zamanda kendisi ve müfettişin Burhanova ile görüşmek ve onu dava materyalleri hakkında bilgilendirmek için Krasnodar’a gideceklerini kaydetti.

Kırım’da işgalci güçler, baskın sırasında bir kişiyi öldürdü

AVUKAT SEMEDLAYEV SORUŞTURMA SÜRECİ HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avukat Semedlayev, işgalci güçler tarafından öldürülen Rahimov ile ilgili, “Rahimov aleyhindeki dava, kolluk kuvvetlerine karşı şiddet kullanımı ile ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 317’nci maddesi uyarınca başlatıldı. Dava ölüm nedeniyle açılıp kapandı. Akrabalar, ölen kişinin namusunu korumak isterlerse, mahkemede soruşturma ve değerlendirmede ısrar ederler. Karısı fesihlere karşı soruşturma ve yargılamada ısrar ediyor.”dedi.

Avukat, soruşturmanın Rahimov’un kolluk kuvvetlerine silahlı mukavemette bulunduğu konusunda ısrar ettiğini söyleyerek, “Ancak biz, bu iddiaya inanmıyoruz ve onu çürüteceğiz. Pratiğe dayanarak, birkaç şansımızın olduğunu anlıyoruz.” dedi. Davada Rahimov’un cesedinin incelenmesi neticesinde hazırlanan raporun da olduğunu belirten Semedlayev, cenazeyi gömmek için izin verilmediğini de açıkladı.

Semedlayev mahkemede alternatif bir muayene için ısrar edeceğini söyleyeyek soruşturma gizliliği sebebiyle bahsi geçen incelemenin sonuçları hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Edem Semedlayev’e göre, Rahimov’un cesedi henüz gömülmedi ve Kırım’daki morglardan birinde saklanıyor.

Kırım’da işgalci güçler, sabahın erken saatlerinde ev baskını yaptı!

KIRIM’DA İŞGALCİLER AYUB RAHİMOV’U ÖLDÜRDÜ!

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı,11 Mayıs 2021’de sabah saat 06.30 civarında işgalci güçlerin, Rus işgali altında bulunan Kırım’ın İçki (Sovetskiy) bölgesindeki Savurçi (Zavetnoye) köyünde2015’ten beri ailesiyle yaşayan Özbekistan  Ayub Rahimov’un evine baskın düzenlediğini duyurmuştu. Baskın sırasında evde sadece Ayub Rahimov’un karısı ve 2 çocuğu bulunuyordu.

İşgalci güçlerin bu evde Ayub Rahimov’u bulamamaları üzerine bulunabileceği başka bir adrese daha baskın düzenlediği, söz konusu baskın esnasında da Rahimov’u öldürdükleri bildirilmişti. İşgalciler, Rahimov’un operasyon sırasında görevlilere mukavemet gösterdiğini ileri sürmüştü. Akmescit (Simferopol) bölgesi Bötke (Dubki) semtinde inşaatı bitmeyen bir eve yapılan baskın sırasında işgalci güçler, Özbekistan vatandaşı Rahimov’un operasyon sırasında güya el bombası ve silahla mukavemet gösterdiğini iddia etmişlerdi. Olaydan sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan açıklamada, baskınlar sırasında “hakkında arama emri çıkarılan uluslararası terör örgütleri mensubunun etkisiz hale getirildiği” ifadesi kullanılmıştı. Rus basınında çıkan haberlerde ise Rahimov’un FSB görevlilerine ateş açtığı iddia edilmişti.

Öte yandan Ayub Rahimov’u tanıyan Kırımlılar, inşaatlarda çalışarak ve toplu etkinliklerde yemekler yaparak para kazanan Rahimov’un yardımsever, merhametli bir insan olduğunu söylerken, olayı Kırım’da Müslümanlara karşı yapılan soykırım olarak nitelendirmişti. Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Kırım Savcılığı, işgalciler tarafından bir kişinin öldürüldüğü olayla ilgili soruşturma faaliyetleri başlatmıştı.