Avukat: “Edem Bekirov açlık grevine başlamak istiyor”

Haberler
Anife Bilal
18 Mart 2019, 17:29
Anife Bilal
18 Mart 2019, 17:29

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov açlık grevine başlamak istediğini söyledi.

Siyasi tutsak Edem Bekirov’u ziyaret ettikten sonra açıklama yapan avukat İslam Velilayev, “Durumu kötü. Morali bozuk, açlık grevine başlamak istiyor. Şu an yüzü kıpkırmızı. Bugün tansiyonu 160/90’dı. Tutukevi çalışanları her şeyin farkında. Artık durumu sadece görmezden geliyorlar. Revire gitmesi gerekirken göndermiyorlar. İnsülin iğneleri yapıyorlar ama faydası yok.” dedi.

Savunmanın elinden gelen her şeyi yaptığını ancak sonucun avukatlara bağlı olmadığını belirten Velilayev, “Dava FSB’nin kontrolünde, bu yüzden onlar emir vermedikçe kimse hiçbir şey yapmayacak. Tutukevi müdürü her şeyi sıkı kontrol altında tutuyor. Edem Bekirov tek başına hiçbir şey yapmayacak.” diye kaydetti.

Babasının açlık grevi başlatma niyetini yorumlayan Eleonora Bekirova, “Ona üç gün önce ilettiğimiz yemekler ancak dün eline ulaştı. İki gün sürdü yemeklerin babama ulaşması. Tabii ki bu süre içinde yemekler bozuldu. Tutukevindeki yemekleri o yiyemiyor. O yemekler ona yasak. Alay ederek ona: “Yürüyüşe çık” diyorlar, döner merdivenle beşinci kata çıkması gerekiyor… Bunu nasıl yapabilir? Onun için dayanılmaz koşullar oluşturuluyor. Babam artık aşırı yöntemlere başvuruyor. Avukat aracılığıyla onu açlık grevine başlamaması için ikna etmeye çalışıyoruz. Çabalarımız şimdilik başarısız oldu.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta, Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu tekrar kötüleştiği bildirilmişti. İnsülin enjeksiyonundan sonra Bekirov’un vücudu alerjik reaksiyon göstermişti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. Bekirov, 11 Şubat tarihinde kadar tutuklu kalacak.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçlandığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.