Avrupalı diplomatlardan Zelenskiy'in yargı reformunun gözden geçirilmesi çağrısı

Güncel
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 12:26
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 12:26

Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, Avrupa Birliği Büyükelçileri, Ukraynalı yetkililere seslenerek yargı reform paketini yeniden gözden geçirmeleri çağrısında bulundu.

Büyükelçiler, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) Doğu Avrupa Müdürü, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Dmıtro Razumkov, Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk ve Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Ardriy Bogdan’a yaptıkları çağrıda; yargı reformunu öngören yasa tasarısının bazı maddelerinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

BÜYÜKELÇİLERDEN YARGI REFORMUNA DESTEK VE UYARI

Büyükelçilerin yayınladığı açıklamada, “Ukrayna’nın yeni yönetiminin sergilediği yüksek çabayı onaylıyor ve destekliyoruz. Yargı reformunun, Ukrayna’nın başarılı bir şekilde dönüşmesine yol açacağı konusundaki fikirlerinizi destekliyoruz.” denildi.

Öte yandan, Büyükelçiler, “yasa tasarısındaki bazı unsurların hakimlerin bağımsızlığı ilkelerine uygunluğu” konusunda endişe ettiklerini kaydediyor. Büyükelçiler, özellikle Yüksek Mahkeme hakimlerinin yeniden seçilmesi ve sayılarının net bir prosedür ve zamanlama belirtilmeden yapılmasıyla ilgili duydukları endişeleri vurguladı.

BÜYÜKELÇİLERDEN YARGI REFORMUNUN İÇERİĞİNE YÖNELİK ÖNERİLER

Ayrıca Ukrayna Hakimler Yüksek Nitelikler Komisyonunun, reformdan geçmeyen Yüksek Adalet Konseyinin yetkisi altına girmesinin de endişe verici bir durum olduğu belirtildi. Açıklamada, “Yüksek Mahkeme hakimlerinin sayısının azaltılmasından önce, adalete erişimi ve adli sisteminin istikrarını sağlanmak amacıyla, yargı yetkisi ve alt mahkemelerin kadrosunun gözden geçirilmesi gerekiyor.” diye kaydedildi.

Açıklamayı imzalayan Büyükelçiler, Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilen yasa tasarısının bazı maddelerinin oluşturduğu tehditleri izah etmek için; Ukrayna Parlamentosu Başkanı Dmıtro Razumkov, Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk ve Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Ardriy Bogdan ile bir araya gelmeye hazır olduklarını da belirtti.

Bilindiği gibi, Ukrayna Parlamentosu, 16 Ekim 2019’da yargı reformunu öngören yasa tasarısını kabul etmişti.