Avrupa'yı istikrarsızlaştırmayı hedefleyen gizli Rus yapılanması: Birim 29155!

10 Ekim 2019, 14:59

Birleşik Krallık’taki eski casus Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayı 2018’de araştırılmıştı. Batılı yetkililerin olayla ilgili Rus istihbarat sisteminin seçkin bir biriminin saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledikleri ifade edildi.

The Washington Post’ta araştırmacı gazeteci Michael Schwirtz, kaleme aldığı “Güvenlik Yetkilileri, Çok Gizli (Bir) Rus Biriminin Avrupa’yı İstikrarsızlaştırmak İstediğini Söylüyor” (Top Secret Russian Unit Seeks to Destabilize Europe, Security Officials Say) başlıklı makalede söz konusu Rus gizli birimini ve faaliyetlerini açıkladı.

KREMLİN’İN KİRLİ OPERASYONLARI İÇİN KULLANILAN BİRİMİN SIRLARI

Adı geçen makalede, belgeler ve tanıklar sayesinde Kremlin’in her türlü kirli operasyonel faaliyeti için kullandığı gizli istihbarat biriminin sırları gün yüzüne çıkarıldı. Başarılı bir teşkilattan çok psikolojik savaşın bir parçası haline gelen birimin, Kırım’ın işgalinde de aktif olarak görev aldığı belirlendi.

Bahsi geçen yazının tam metni şöyle:

“OPERASYONLARDA RUSYA’NIN PARMAK İZLERİ”

Gizli Rus istihbarat biriminin Avrupa’da düzenlediği istikrarsızlaştırma kampanyası, önce Moldova’da kendini gösterdi. Ardından Bulgaristan’da bir silah satıcısının zehirlenmesi ve Karadağ’da bertaraf edilen bir darbe şeklinde devam etti. Geçtiğimiz yıl ise, eski bir Rus casusuna Birleşik Krallık’ta bir sinir gazı kullanarak suikast girişiminde bulunuldu. Operasyonlar, Rusya’nın istihbarat servislerinin parmak izlerini taşıyor olsa da, yetkililer başlangıçta onları bağlantısız saldırılar olarak nitelendirdi.

Batılı güvenlik görevlileri artık bu operasyonların ve potansiyel olarak birçoğunun, yıkıcı faaliyetler, sabotaj ve suikast konusunda yetenekli Rus istihbarat sistemi içindeki seçkin bir birim tarafından yürütülen, Avrupa’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik koordine edilen ve süren bir harekatın bir parçası olduğu sonucuna vardılar.

ABD’Lİ ESKİ İSTİHBARAT SUBAYI: “RUSLARIN NE KADAR ACIMASIZ OLABİLECEĞİNİ UNUTMUŞUZ”

“Birim 29155” olarak bilinen grup, en az on yıldan beri faaliyet gösteriyor, ancak Batılı yetkililer henüz bu oluşumun varlığından yeni haberdar oldu. Dört Batı ülkesindeki istihbarat yetkilileri, birimin ne sıklıkta harekete geçtiğinin belirsiz olduğunu ve operasyonlarının ne zaman ve nereyi hedef alacağını bilmenin imkansız olduğunu dile getiriyor.

Daha önce bildirilmemiş olan Birim 29155’in amacı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in Batı’nın melez (hibrid) savaş dediği – propaganda, siber saldırı ve dezenformasyonun – yanı sıra açık askeri çatışma.

“RUSLARIN NE KADAR ACIMASIZ OLABİLECEĞİNİ UNUTMUŞUZ SANIRIM”

Emekli bir askeri istihbarat subayı ve Moskova’daki ABD Büyükelçiliği eski Savunma Ataşesi olan Peter Zwack, “Rusların ne kadar acımasız olabileceğini unutmuşuz sanırım.” diyerek
birimin varlığından haberi olmadığını söyledi.

Kısa bir mesajla, Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, birim hakkındaki soruları Rusya Savunma Bakanlığına yöneltti. Bakanlık, bu konuyla ilgili taleplere cevap vermedi.

Tümgeneral Andrey V. Averyanov, solda, birimin komutanı. Albay Anatoliy Çepiga, Birleşik Krallık’ta Skripal’in zehirlenmesi konusunda suçlandı.

Moskova’nın doğusundaki 161’inci Özel Amaçlı Uzman Eğitim Merkezi’nin merkezindeki beton duvarların ardına gizlenen birim, geniş bir şekilde GRU olarak bilinen Rus askeri istihbarat teşkilatının komuta hiyerarşisi içinde yer alıyor. (Konuyla ilgili olarak QHA‘nın (Kırım Haber Ajansı) daha önce yayımladığı haberler için bkz. “Dünyayı karıştıran Rus istihbarat servislerinden GRU yeniden aktif hale geliyor” ve “Sabotaj, suikast ve örtülü operasyon: Rusya Askeri İstihbaratı GRU ve Spetsnaz“)

Yine de GRU operasyonları hala bir gizem olmaya devam etse de Batılı istihbarat teşkilatları temel (yapılanmasının) daha net bir görüntüsünü almaya başladı. 2016 (ABD) başkanlık seçimlerinden önceki aylarda, Amerikan yetkilileri GRU’ya (bağlı) iki birim olan 26165 ve 74455 isimli siber teşkilatların, Demokratik Ulusal Komite ve Clinton kampanyasının sunucularına saldırması ve dikkat çeken iç iletişimlerini yayımlandı.

Geçtiğimiz yıl, 2016 seçimlerinde Rus müdahalesine yönelik soruşturmayı denetleyen özel savcı Robert S. Mueller, hepsi hala büyük olsa da, bu birimlerde bir düzineden fazla memurun olduğuna işaret etti. Hacker ekipleri, çoğunlukla Moskova’dan olmak üzere, hedeflerinden binlerce kilometre uzakta çalışıyor.

AVRUPA’DA YILLARCA AKTİF OLAN BİR İSTİHBARAT ŞEBEKESİ

Buna karşın, 29155 Biriminden memurlar, Avrupa ülkelerine gidip geliyorlar. Bazıları Afganistan, Çeçenistan ve Ukrayna dahil olmak üzere Rusya’nın en kanlı savaşlarında görev yapıyor. Batı istihbarat servislerinin değerlendirmelerine göre, operasyonları o kadar gizli ki, birliğin varlığı diğer GRU yöneticileri tarafından bile büyük olasılıkla bilinmiyor.

Birim (birbirine) sıkı sıkıya bağlı bir topluluk gibi görünüyor. 2017’de çekilmiş bir fotoğrafta, birimin komutanı Komutan Orgeneral Andrey V. Averyanov, kızının düğününde gri bir takım elbise ve papyonla görülüyor. Birleşik Krallık’ta eski bir casus olan Sergey V. Skripal’ın zehirlenmesi hususunda suçlanan iki memurdan biri olan Albay Anatoliy V. Çepiga ile poz veriyor.

Gizli istihbarat konularını tanımlamak için anonimlik şartı ile konuşan bir Avrupa güvenlik görevlisi, “Bu, Avrupa’da yıllarca aktif olan bir GRU birimi. Rusların, GRU’nun bu birimin, dostane ülkelerde bu aşırı kötü huylu aktiviteyi sürdürmek ve devam etmekte özgür hissetmeleri bir sürprizdi. Bu bir şok oldu.” diyor.

KARADAĞ DARBE GİRİŞİMİNDEN ESKİ AJAN SKRİPAL’İN ZEHİRLENMESİNE…

Farklı derecelerde, birime bağlı dört operasyonun her biri, yetkililerin birbiriyle bağlantılı olduklarını onaylamaları zaman alsa bile, halkın dikkatini çekti. Batılı istihbarat teşkilatları ilk olarak 2016’da Karadağ’daki başarısız darbeden sonra birliği tanıdı. Bu da iki birim memurunun ülkenin başbakanını öldürüp Parlamento binasını ele geçirme planını içeriyordu.

Ancak yetkililer, birliğin varlığını, Mart 2018’de Rusya’ya casusluk yaparak Rusya’ya ihanet eden eski bir GRU subayı olan Skripal’ın zehirlenmesinden sonra kavramaya başladı.

Skripal ve kızı Yulia, hayli toksik bir sinir gazına maruz kaldıktan sonra ağır bir şekilde hastalandı, fakat hayatta kaldılar.

Zehirlenmeler, jeopolitik bir soruna yol açtı. ABD dahil 20’den fazla ülke, Birleşik Krallık’la dayanışma göstererek 150 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdi. Sonuçta, Birleşik Krallık makamları, takma adlar altında seyahat etmiş ancak daha sonra araştırma sitesi Bellingcat tarafından “Albay Chepiga” ve “Aleksandr Mişkin” olarak tespit edilen iki şüpheliyi ortaya çıkardı. Zehirlenme olayından altı ay sonra, Birleşik Krallık savcıları, iki adamı da sinir gazını Salisbury’deki Skripal’in evine taşımak ve ön kapısına sürmekle suçladı.

BULGAR SİLAH TÜCCARI ZEHİRLENMEKTEN NASIL KURTULDU?

Ancak operasyon, o sırada ortaya çıkan yetkililerden daha karmaşıktı. İki Avrupalı yetkili, zehirlenmeden tam olarak bir yıl önce üç Birim 29155 çalışanının, muhtemelen bir operasyon için Birleşik Krallık’a geldiklerini açıkladı. Bunlardan biri Mişkin’di. İkinci kişi ise, Sergey Pavlov takma ismini kullanıyordu. İstihbarat yetkilileri, bu iki kişinin, Sergey Fedotov takma adını kullanan bir operasyon görevlisine nezaret ettiklerini düşünmüşlerdi.

Kısa süre sonra yetkililer, iki memurun – Fedotov ve Pavlov adlarını kullanan iki erkek- 2015 yılında Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev’i zehirlemeye çalışan bir ekibin parçası olduklarını tespit etti. (Avrupalu istihbarat yetkililerine göre, sadece takma adlarıyla bilinen diğer operatörler de İvan Lebedev, Nikolay Kononikhin, Aleksey Nikitin ve Danil Stepanov’du.) Ekip, Gebrev’i, bir kez başkent Sofya’da ve bir ay sonra da Karadeniz’deki evinde (olmak üzere) iki kere öldürmeye çalışacaktı.

Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev, 2015 yılında bir zehirlenme saldırısından kurtuldu.

MI6 ŞEFİNDEN RUS İSTİHBARAT BİRİMİNE ÜSTÜ KAPALI İMA

Münih Güvenlik Konferansında (2019) Şubat ayında gazetecilere konuşan Birleşik Krallık dış istihbarat servisi MI6’nın şefi Alex Young, Rusya’nın tehdidine karşı çıktı ve belirli bir birimden bahsetmeksizin “koordinasyona” işaret etti.

Younger, özellikle Skripal zehirlenmesine ve Karadağ darbe girişimine dikkat çekerek, “Bu faaliyetlerin birbiriyle bağlantılı olduğunu görebilirsiniz” dedi ve ekledi: “GRU’dan ve diğer Rus istihbarat servislerinden sürekli bir tehdit geldiğini tespit ettik.”

PUTİN’DEN “YENİ SAVAŞ” VURGUSU

Kremlin, Rusya’yı varoluşsal bir tehdit olarak gördüğü Batı liberal düzeni ile savaş halinde görüyor.

Batılı istihbarat teşkilatları, bu birimi, ilk olarak Başbakan Milo Cukanoviç’in öldürülmesini amaçlayan bir komployu da içeren Karadağ’daki başarısız 2016 darbesinden sonra tanımladı

GRU’nun yüzüncü yılı için (2018) Kasım ayında düzenlenen törende, Putin (teşkilatın),
“kırmızı bir karanfil ve patlayan bir el bombası” olan logosu altında durdu. Ve bu teşkilatı, sözde efsane olarak nitelendirdi.

Eski bir istihbarat memuru olan Putin, II. Dünya Savaşı’ndaki Nazilerin yenilmesine yardım eden Kızıl Ordu casusları ile ‘benzersiz yetenekleri’ farklı bir düşmana karşı konuşlandırılan GRU memurları arasında doğrudan bir çizgi çizdi.

Putin tören sırasında, “Maalesef, dünyada çatışma potansiyeli artıyor. Provokasyonlar ve düpedüz yalanlar kullanılıyor ve stratejik eşitliği bozmak için girişimlerde bulunuluyor” dedi.

SUİKASTLARDA HANGİ BİRİMLER VAR?

2006 yılında Putin, yurt dışında hedeflenen cinayetleri yasallaştıran bir yasayı imzaladı. Aynı yıl bir Rus suikast ekibi, Londra’daki bir başka eski Rus casusu olan Aleksander V. Litvinenko’yu öldürmek için radyoaktif bir izotop kullandı.

PUTİN’DEN FSB VE BİRİM 29155 AÇIKLAMASI

Yetkililer, Birim 29155 ‘in bu gibi işlemleri yapmaya yetkili tek grup olmadığını belirtti. Birleşik Krallık makamları, Litvinenko’nun öldürülmesini bir zamanlar Putin’in başkanlık ettiği ve çoğu kez GRU’yla rekabet eden istihbarat kurumu Federal Güvenlik Servisine (FSB) atfediyor.

Birim 29155’in kendisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, halka açık Rus kayıtlarında Kremlin’in daha geniş hibrid stratejisiyle bağlantıları akla getiren ipuçları var.

KIRIM’IN İŞGALİNDE YER ALAN GİZLİ SERVİS: BİRİM 99450!

Rusya Savunma Bakanlığı 2012’deki bir direktifiyle askerlik hizmetinde özel başarılar için üç birime ikramiye verdi. Bunlardan biri, Birim 29155’ti. Bir diğeri ise, 2016 seçimlerinin müdahalesine katılacak olan Birim 74455 idi. Üçüncüsü ise memurlarının 2014 yılında Kırım Yarımadası’nın (işgalinde) yer aldığı tespit edilen Birim 99450 idi.

Moldova’nın Kişinev kentinde 2014 yılında yapılan bir seçim tabelası, Putin ile birlikte Avrupa karşıtı Sosyalist Parti’nin temsilcilerini (bir arada) gösterdi.

ESRARENGİZ BİRİM 29155

Birim 29155 (ile ilgili) bilgiye sahip emekli bir GRU görevlisi, (birimin) gruplar halinde veya bireysel olarak, çeşitli şaşırtma (sahte taarruz) görevlerine hazırlık konusunda uzmanlaştığını söylüyor: bombalamalar, cinayetler, her şey. Emekli memur, “Orada hizmet edenler ciddi insanlardı. Onlar gizli ve uluslararası çalışan memurlardı.” diyor.

Ünitenin harap olmuş eski karargâhının fotoğrafları, o zamandan beri terk edilmiş olan ve eski FH-30 keskin nişancı tüfekleri, Alman G3A3’ler, Avusturya Steyr AUG’ları ve Amerikan M16’ları da dahil olmak üzere çeşitli silah raflarına yönelik etiketlere sahip. Ayrıca, göğüs göğüse muharebe egzersizlerini içeren bir eğitim düzenini özetleyen belgeler de vardı. Emekli GRU görevlisi, bir Rus blog yazarı tarafından yayımlanan fotoğrafları doğruladı.

İSTİHBARAT UZMANLARI: BAŞARIDAN ÇOK DİKKAT ÇEKMEYİ HEDEFLİYOR OLABİLİRLER

Mevcut komutan General Averyanov, 1988 yılında Özbekistan Sovyet Cumhuriyeti’nde olan Taşkent Harp Okulundan mezun oldu. Hem birinci hem de ikinci Çeçen savaşında savaşmış olması muhtemel. Ocak 2015’te ülkenin en büyük onuru olan “Rusya Kahramanı” madalyası verildi. Skripal zehirlenmesiyle suçlanan iki subay da aynı ödülü aldı.

Seçkin bir güç olmasına rağmen, birimin yetersiz bir bütçe ile faaliyet gösterdiği görülüyor. Rus kayıtlarına göre General Averyanov, Sovyet döneminden kalma bir binada ve birimin genel merkezinden birkaç blok ötede yaşıyor, 1996 Rusya yapımı bir sedan olan 1996 VAZ 21053 kullanıyor. Operatörler, yoldayken tasarruf etmek için genellikle ucuz konaklama yerlerini kullanıyor. (Nitekim) İngiliz araştırmacılar, Skripal zehirlenmesindeki şüphelilerin, Doğu Londra’nın mütevazi bir semti olan Bow’daki düşük maliyetli bir otelde kaldıklarını söylüyorlar.

BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANAN PEK ÇOK OPERASYON…

Ancak Avrupalı güvenlik görevlileri de, birliğin operasyonlarındaki belirgin dikkatsizliklerine şaşırıyor. Skripal, Bulgar silah tüccarı Gebrev’in yaptığı gibi suikast girişiminden kurtuldu. Karadağ’daki girişim darbe büyük miktarda dikkat çekti ancak sonuçta başarısız oldu. Bir yıl sonra, Karadağ, NATO’ya katıldı. Güvenlik yetkilileri, birimin, başarılı başka operasyonuna henüz rastlamadıklarını söylüyor.

“PSİKOLOJİK SAVAŞIN BİR PARÇASI”

Bu düzensizlik ve başarısızlığın Kremlin’i rahatsız edip etmediğini bilmek zor. İstihbarat uzmanları belki de konunun bir parçası olduğunu söylüyor. Estonya’nın eski bir istihbarat şefi olan Eerik-Niiles Kross, “Bu tür bir istihbarat operasyonu psikolojik savaşın bir parçası haline geldi. Onların çok daha agresif hale gelmesinden (dolayı) değil. Onlar hissedilmek istiyor. Bu, oyunun bir parçası.”

Avrupa
Birim 29155
Rus istihbaratı
Bunlara da bakın: