Avrupa Ulusal Dil Kurumları Federasyonundan Ukrayna’ya ortak üyelik statüsü

Haberler
Anife Bilal
22 Mart 2022, 15:57
Anife Bilal
22 Mart 2022, 15:57

Avrupa Ulusal Dil Kurumları Federasyonu (EFNIL) Genel Kurulu, Ukrayna’ya EFNIL’in ortak üyelik statüsü verilmesine ilişkin kararı kabul etti. EFNIL üyeliği sayesinde Ukrayna, Ukraince dilini AB’nin gelecekteki dili olarak yasal şekilde korunması için bir strateji geliştirebilecek.

Avrupa Ulusal Dil Kurumları Federasyonu (EFNIL) 21 Mart’ta düzenlenen olağanüstü genel kurulu toplantısında oybirliğiyle Ukrayna’ya EFNIL’in ortak üyesi statüsü verilmesine kararı kabul etti. Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Taras Kremin yaptığı açıklamada, “Bugün, Ukrayna için verilen mücadelenin bir parçası Ukraince dilinin onaylanma cephesidir. Bu nedenle, Avrupa dil kurumları ailesine katılmak bizim için büyük bir onurdur.” diye bildirdi.

EFNIL üyeliği sayesinde Ukrayna, Ukraince dilini AB’nin gelecekteki dili olarak yasal şekilde korunması için bir strateji geliştirebilecek.

EFNIL NEDİR?

AB üye devletlerinin ulusal dil kurumlarını bir araya getiren EFNIL’in ana görevleri; dil mevzuatına uyumu izlemek, devlet dillerini korumak, AB’deki dil politikası hakkında materyal toplamak ayrıca AB’deki dilsel ve kültürel çeşitliliğini korumak için resmi Avrupa dillerinin araştırılmasını teşvik etmektir.