Avrupa ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği savaş suçları için soruşturma başlattı

Güncel
Anife Bilal
09 Mart 2022, 17:56
Anife Bilal
09 Mart 2022, 17:56

Rusya, Ukrayna’daki kent ve köyleri bombalayarak sivilleri öldürmeye ve savaş suçu işlemeye devam ediyor. Avrupa’da dört ülke Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını soruşturmaya başladı.

Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova, dört Avrupa ülkesinin, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın işlediği savaş suçlarını soruşturmaya başladığını duyurdu. Sosyal medyada açıklama yapan Başsavcı, “Litvanya, Polonya, Estonya ve Almanya’ya teşekkürler. Dünya koalisyonu adalet adına her geçen gün büyüyor. Hukuk cephesinde birlikte kazanacağız!” ifadesini kullandı.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ DE UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ SUÇLARI İLE İLGİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rusya Ukrayna’ya karşı savaş başlattıktan sonra aralarında Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’nın da olduğu 39 ülkenin Ukrayna’da işlenen savaş suçların soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Bunun üzerine Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcı Karim Ahmad Khan, Ukrayna’nın güneydoğusunda başlayan ve 2013 yılından bu yana işlenen savaş suçlarına ilişkin kanıtların toplanmaya başlanması talimatını verdi.

Öte yandan Ukrayna’nın Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya aleyhinde Uluslararası Adalet Divanında açtığı davanın ilk duruşması 7 Mart 2022’te yapıldı. Rusya duruşmaya katılmadı.