Avrupa Parlamentosunda “Putin’in Rehineleri” filminin galası yapıldı

Haberler
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 15:08
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 15:08

19 Mart tarihinde Avrupa Parlamentosunda “Putin’in Rehineleri: Kremlin’in Ukraynalı siyasi tutukluları” isimli belgesel filmin gösterimi yapıldı.

Ukrayna’nın AB temsilciliğinin Facebook sayfasında yapılan açıklamaya göre film galası sırasında Avrupa Parlamentosu milletvekilleri yasa dışı bir şekilde tutuklanan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması için Rusya üzerindeki siyasi baskının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca milletvekilleri, “Ukrayna’nın saldırgan Rus politikasıyla sadece kendi çıkarları için değil aynı zamanda AB ülkeleri için de mücadele ettiğinden” bu konunun her zaman AB’nin gündeminde olması gerektiğini belirtti.

Galanın açılış konuşmasını yapan Ukrayna’nın AB Temsilcisi Mıkola Toçıtskiy şu anda Rusya tarafından yasa dışı şekilde Ukraynalı 70 siyasi tutsağı ve 24 denizciyi hapishanelerde tuttuğunu ve işgal altındaki Kırım’da Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskılarla insan hakları ihlallerini uygulamaya devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna’nın AB Temsilcisi Mıkola Toçıtskiy konuyla ilgili olarak, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı uyguladığı saldırgan politikasını durdurmak için partnerlerimize siyasi baskıyı arttırma ve yaptırımları güçlendirme çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Ukrayna insan hakları savunucusu Oleksandra Şandra ve Mariya Tomak, Ukraynalı siyasi tutuklu Pavel Grıb’in babası İgor Grib ve 25 Kasım 2018’de Kerç Boğazı’nda yasa dışı bir şekilde esir alınan Ukraynalı denizci Vasıl Soroka’nın babası Viktor Soroka katıldı.