Avrupa Parlamentosu Ukraynalı siyasi tutsaklarla ilgili kararı inceleyecek

Güncel
Anife Bilal
14 Temmuz 2019, 12:55
Anife Bilal
14 Temmuz 2019, 12:55

Yenilenmiş Avrupa Parlamentosu, gelecek hafta Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan siyasi tutsak Ukrayna vatandaşları ile ilişkin kararı onaylamayı planlıyor.

Ukrayna’nın Belçika Krallığı Büyükelçisi, Ukrayna’nın Daimi Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Mıkola Toçıtskiy Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Yeni seçilen Avrupa Parlamentosu çalışmalarına yeni başladı ama yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarını Rus esaretinden kurtarma konusu gündemdeki en önemli konulardan biri oldu. Haftaya, Perşembe günü (18 Temmuz 2019) Strazburg’da Avrupa Parlamentosu Ukrayna vatandaşları siyasi tutsaklarla ilgili kararı kabul etmeyi planlıyor. Bu Rusya’ya gönderilecek net sinyal; Ukrayna vatandaşlarının siyasi güdümlü kovuşturması kabul edilemez, onlar serbest bırakılmalı!” diye bildirdi.,

Siyasi tutsak Oleg Sentsov’un 13 Temmuz 2019 tarihinde Rus hapishanesinde sıradaki doğum gününü kaydettiğini hatırlatan Toçitskiy, Avrupa Birliği üyelerini insan haklarını savunma konusunda birlik sergilemeye ve Oleg Sentsov ile diğer Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakların serbest bırakılması için ilgili karara destek vermeye davet etti.