Avrupa Parlamentosu, Ukrayna sınırındaki duruma dair kararı kabul etti

Haberler
Anife Bilal
17 Aralık 2021, 09:46
Anife Bilal
17 Aralık 2021, 09:46

Avrupa Parlamentosu, Ukrayna sınırlarındaki ve Rus işgali altında bulunan Ukrayna topraklarındaki duruma ilişkin yeni bir kararı kabul etti. Kararda, Rusya’nın askeri güçlerini Ukrayna sınırları yakınına yığması kınanırken Rusya’ya güçleri geri çekme ve uluslararası yükümlülüklerine uyma çağrısı yapıldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, dün düzenlenen genel kurul toplantısında, Ukrayna sınırlarındaki ve Rus işgali altında bulunan Ukrayna topraklarındaki durumuna ilişkin yeni bir kararı kabul etti. Karar için 548 milletvekili evet oyu kullanırken, 69 milletvekili ret oyu verdi ve 54 milletvekili çekimser kaldı.

“UKRAYNA SINIRLARINDA 100 BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ KONUŞLANDIRILDI”

AP’nin kabul ettiği kararda şu ifadelere yer verildi:

Rusya Federasyonu yine, Ukrayna güney ve batı sınırlarındaki ayrıca işgal altında bulunan Kırım’daki askeri varlığını büyüterek söz konusu bölgelerde yaklaşık 100 bin asker konuşlandırdı. Son zamanlardaki, askeri güçlerin artışı, bu yılın ilkbaharında gerçekleşen artıştan daha büyük olduğu tahmin ediliyor.”

14 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Kararda ayrıca Rusya’nın 2014 yılından beri Donbas’taki durumu istikrarsızlaştırmak için bölgeye askeri destek sağladığı belirtilirken Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar nedeniyle 14 binden fazla insanın hayatını kaybettiği ve 2 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yerinden edildiği hatırlatıldı. 

AB’YE YAPTIRIMLARA HAZIR OLMA ÇAĞRISI

AP milletvekilleri, Rusya’nın askeri güçlerini Ukrayna sınırları yakınına yığmasını kınayarak, Rusya’ya güçleri geri çekme ve uluslararası yükümlülüklerine uyma çağrısı yapıldı. Ayrıca belgede, bölgedeki gerilimin tırmanması durumunda AB’nin Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaya hazır olması gerektiğini vurgulandı. AP milletvekilleri, Ukrayna’da gerilimin tırmanması durumunda uygulanacak yaptırımların, AB’deki tüm varlıklarının dondurulması ve seyahat kısıtlaması getirilecek kişilerin listesinin genişletilmesinin yanı sıra, Rusya’nın SWIFT ödeme sisteminden çıkarılmasını öneriyor.

SİYASİ TUTSAKLARI SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI

Rusya’dan derhal yasa dışı alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmasını talep eden milletvekilleri, Rusya’yı BM Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirerek Kerç Boğazı’ndan Azak Denizi limanlarına geçiş ve seyir özgürlüğünü garanti etmeye çağrısı yaptı.