Avrupa Parlamentosu, Ukrayna'da savaş suçu işleyenlerin cezalandırılmasına ilişkin kararı kabul etti

Güncel
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 00:11
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 00:11

Avrupa Parlamentosu; Rus liderleri, askeri komutanları ve onların müttefiklerinin Ukrayna’ya karşı saldırı suçundan yargılanmasını destekleyen, savaş suçlarının cezasız kalmasına karşı mücadele konulu kararı kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu 19 Mayıs 2022 tarihinde, Ukrayna’da savaş suçu işleyenlerin cezalandırılmasına ilişkin bir kararı kabul etti. Kararda, özel uluslararası mahkeme kurularak, Rus liderleri, askeri komutanları ve onların müttefiklerini Ukrayna’ya karşı saldırı suçundan yargılanması gerektiği ifade ediliyor.

Buna göre parlamento, AB’yi, Rus ve Beyaz Rusya rejimlerinin savaş suçları, insanlığa karşı suçlar, soykırım ve saldırganlık nedeniyle yargılanmasını desteklemek için uluslararası yargı ve mahkemelerde gerekli tüm çalışmaları yapmaya çağırıyor.

Parlamento üyeleri, bu soruşturmaların ve müteakip kovuşturmaların, savaş suçlarına karışmış tüm Rus silahlı kuvvetleri personeli ve hükumet yetkilileri için de geçerli olması gerektiğini talep ediyor.

ÖZEL BİR ULUSLARARASI MAHKEME KURULMALI

Karar, AB’den Ukrayna’ya karşı işlenen saldırı suçunu cezalandırmak için özel bir uluslararası mahkeme kurulmasını desteklemesini ve Rus siyasi liderlerini, askeri komutanlarını ve müttefiklerini sorumlu tutmasını istiyor.

Parlamento üyeleri ayrıca AB’nin bu mahkemeyi kurmak için gerekli tüm insan ve bütçe kaynaklarını ve idari, soruşturma ve lojistik desteği mümkün olan en kısa sürede sağlamasını istiyor. Devam eden çatışmalar nedeniyle savaş suçlarıyla ilgili kanıtların yok edilmesi gibi ciddi bir risk olduğundan, AB’nin hızla harekete geçmesi gerektiğini vurguluyor.