Avrupa Parlamentosu: "Rusya tüm Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları derhal serbest bırakmalı"

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 15:31
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 15:31

Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan siyasi tutsak, Ukrayna vatandaşlarına ilişkin kararı kabul etti.

KARAR İÇİN 458 “EVET” OYU KULLANILDI

Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, karar için 458 “evet”, 80 “hayır” ve 89 “tarafsız” oy kullanıldığını bildirdi.

Kabul edilen kararda, “Karar, Rus yönetimini, gecikme olmaksızın ve ek koşul öne sürmeden Rusya ve Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatarları da dahil olmak üzere tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakması ve onların güvenli iadesini sağlamaya davet ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’NIN SALDIRGAN FAALİYETLERİ KINANDI

Karada ayrıca, Rusya’nın 25 Kasım 2018 tarihinde Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna’ya karşı gerçekleştiği saldırganlık eylemleri de kınandı.

Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı Donbas’ta esir tutulan tün Ukrayna vatandaşlarının listesini yayınlamaya ve işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerine insan hakları gözlemcilerin erişimini sağlamaya davet etti.

Bunun dışında, belgede uluslararası hukuku ihlal etmeye devam etmesi halinde, AB’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırım uygulamaya hazır olması gerektiği de vurgulandı.