Avrupa Parlamentosu, Rusya'nın saldırgan politikasını kınadı

Haberler
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 17:57
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 17:57

Avrupa Parlamentosu, Rusya ile olan ilişkilere dair bir karar daha kabul etti. Kremlin yönetiminin sergilediği saldırgan politikanın kınandığı kararda, Rusya’ya uygulanan yaptırım baskısını artırma çağrısı yer aldı.

Avrupa Parlamentosu, bugün, Rusya ile olan ilişkilere dair bir kararı kabul etti. Karara, 494 milletvekili destek verdi. Avrupa Birliği (AB) için hem AB içinde hem de dışında “özgürlük, istikrar ve barışın” sağlanmasının büyük önem taşıdığı vurgulanan kararda, Rusya’nın saldırgan politikasının bu değerleri tehdit ettiği belirtiliyor. Örnek olarak ise Kırım’ın işgali, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın toprak bütünlüğünün ihlalleri gösteriliyor.

Avrupa Parlamentosu, adı geçen kararda, Vladimir Putin’in iktidarda kaldığı sürece, AB ülkelerinin Rus gazı, petrolü ve diğer hammaddelere olan enerji bağımlılığının azaltılmasını tavsiye ediyor.

Kararda, AB’nin Rus yetkililerine, Rus oligarklarına, Putin’in yakınlarına ve aile üyelerine insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulama olanaklarını artırması gerektiğini belirtiliyor. Ayrıca milletvekilleri, Rusya’da Eylül ayında düzenlenecek parlamento seçimlerinin demokratik ilkelere ve uluslararası hukuka aykırı olarak yapılması halinde, AB’nin Rus parlamentosunu tanımaması gerektiği vurgulandı.

UKRAYNA, KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın söz konusu kararı memnuniyetle karşıladığını aktardı. Kuleba, “Kararda, Rusya AB’ye, Ukrayna’nın da ait olduğu Doğu Ortaklığı ülkelerine karşı saldırgan politikasını ve hibrit savaşını durdurana kadar ayrıca Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın toprak bütünlüğü geri kazanılana kadar normal işbirliğine dönüşün imkansız olduğu belirtilmesi bizim için çok önemli” diye kaydetti.