Avrupa Parlamentosu'nda "Hive Kültür Günleri" düzenlendi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Kasım 2021, 13:49
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Kasım 2021, 13:49

Avrupa Parlamentosunda, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) organizasyonu ve Özbekistan’ın katkıları ile “Hive Kültür Günleri” etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında Özbekistan ve Hive şehri tanıtıldı.

Özbekistan’ın Hive şehri, bir dizi etkinlik çerçevesinde Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) tanıtıldı. Etkinlikte TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, AP’de kurulan AB-Türkiye Dostluk Grubu ile AB-Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki, AB-Özbekistan Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir, UNESCO Kazakistan, Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Kırgızistan ve Tacikistan Temsilcisi Krista Pikkat, akademisyenlerin yanı sıra pek çok ülkeden davetliler de katılım sağladı. Etkinlikte konuşma gerçekleştiren TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültürel mirasının yaşatılmasının, bağımsızlığı korumak ve varlığını devam ettirmek için önemine dikkat çekti. Kaseinov şöyle konuştu:

“Sahip olduğumuz zenginliği, sanatın gücünü kullanarak kitlelere aktarmayı bizler görev bildik. Gayemiz ortak medeniyet hazinemize küçük de olsa bir katkı sunabilmek, yıllarca kilometrelerin ve asırların ayırdığı kalplerimizi birleştirerek yarınlarımızı hep birlikte inşa etmek. Sizler buradaki mevcudiyetinizle halklarımız arasında kültürel ve akademik ilişkilerin güçlendirilmesi ve gelecekte başka konularda da ortak projelerin geliştirilmesi konusunda büyük bir kapı aralıyorsunuz.”

Avrupa Parlamentosu  Milletvekili Ryszard Czarnecki de Brüksel’de ilk kez böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirtti. “Halklar arasındaki diyaloğu ve bağları kuvvetlendirmek için elimizden geleni yapacağız.” diyen Czarnecki, Hive, Buhara ve Semerkand gibi kentleri ile Özbekistan’ın eğitim, kültür ve bilimde medeniyetlere ev sahipliği yaptığının altını çizdi.

Etkinlikteki konuşmacılardan Büyükelçi Bozay da halklar arasındaki diyalogların önemini vurgularken bu tür etkinliklerin çok faydalı olduğunu vurguladı. TÜRKSOY’a ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu tür etkinlikleri özel bir hassasiyetle desteklediğini kaydeden Bozay, Türkiye’yi temsil eden büyükelçi olarak Avrupa ve Asya arasındaki ilişkileri güçlendirecek böyle bir toplantıya katılmaktan onur duyduğunu aktardı. 16 Kasım’da başlayan ve 19 Kasım’a kadar sürecek “Hive Kültür Günleri” çerçevesinde ayrıca Özbek müziği, yemekleri ve geleneklerinin tanıtıldığı etkinler de gerçekleşiyor.

BRÜKSEL’DE HİVE FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2019’da Kırgızistan’ın Oş şehrinde yapılan TÜRKSOY 37. Dönem Toplantısı’nda Özbekistan’ın tarihi Hive şehri “2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak ilan edilmişti. Bu çerçevede, TÜRKSOY’un düzenlediği “Brüksel’de Hive Kültür Günleri” etkinliği kapsamında, “2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva’dan İzlenimler” fotoğraf sergisi açıldı. TOBB Brüksel Temsilciliğinde Özbekisktan’ın Hiva kentinin kültürel mirasını Avrupalı sanatseverlerle buluşturan serginin açılışına; MHP Genel Başkan Başdanışmanı, 25-26. dönem MHP Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Avrupa Parlamentosunda (AP) kurulan AB-Türkiye Dostluk Grubu ile AB-Özbekistan ve AB-Kazakistan Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki ve Özbekistan’ın Brüksel ve AB nezdindeki Büyükelçisi Dilyor Hakimov katılım gösterdi.

brukselde-turk-dunyasi-ruzgari-esti