AP Başkanı Metsola, Kıyiv'de Ukrayna'ya destek mesajı verdi

Güncel
qha muhabir
02 Nisan 2022, 02:56
qha muhabir
02 Nisan 2022, 02:56

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gelerek Ukrayna’nın AB üyeliği hedefine ulaşması, savaşın sorumlularından hesap sorulması ve şehir, kasabaların yeniden inşası konularında desteklerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından sonra Kıyiv’e gelen ilk Avrupa Birliği (AB) kurumu başkanı olan Roberta Metsola, bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Metsola daha sonra, Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefançuk ile bir araya geldi ve Ukrayna Yüksek Şurası’na hitaben konuşma yaptı.

“SAVAŞ BİTTİĞİNDE ŞEHİRLERİNİZİN YENİDEN İNŞASI İÇİN YARDIM EDECEĞİZ”

Roberta Metsola, Ruslan Stefançuk ile birlikte yaptığı açıklamada, “Bu gayrimeşru ve nedensiz savaş bittiğinde şehirlerinizi yeniden inşa etmenize yardım edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Roberta Metsola, Ukrayna parlamentosu başkanı Rus Stefanchuk ile ortak basın toplantısı düzenledi

Ukrayna’ya mali, askeri ve insani yardımlarının artarak süreceğini belirten Roberta Metsola, “Ülkeden kaçmak zorunda kalan ailelerinize evlerine güvenle dönebilecekleri güne kadar bakmaya devam edeceğiz” dedi.

SAVAŞTAN SORUMLU OLANLARDAN HESAP SORULMASINA DESTEK SAĞLANACAK

Roberta Metsola, ayrıca Ukrayna Yüksek Şurası’na hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu’nun Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliği hedefine ulaşmasına, savaştan sorumlu olanlardan hesap sorulmasına ve savaş bittiğinde şehirleri ve kasabaları yeniden inşa edilmesine yönelik desteklerinin artarak devam edeceğini de söyledi.