Avrupa'nın yaptırımlarıyla zor duruma düşen Ruslar, Kırgızistan ve Kazakistan'a yerleşiyor!

Güncel
Manas
10 Mart 2022, 23:41
Manas
10 Mart 2022, 23:41

Rus ordusunun Ukrayna’ya savaş açmasının ardından Moskova ve St. Peterburg şehirlerinde yaşayan Ruslar, özellikle Avrupa’nın yaptırım uygulaması nedeniyle Orta Asya’ya yerleşmeye başladı. ABD, Avrupa ülkelerin ve dünyaca ünlü şirketlerin, Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar, Rus vatandaşlarını zora soktu. Ruslar, Kazakistan’ın kuzey bölgelerine ve Kırgızistan’ın Oş şehrine yerleşiyor. St.Peterburg’dan Oş’a taşınan bir Rus, Kırgız medyasına verdiği röportajda, “Ülkemizin Ukrayna’ya savaş açacağını beklemiyorduk. Halk olarak savaşı istemediğimizi söyleyebilirim. Olan bize oldu.” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırısı üzerinden iki hafta geçmesine rağmen işgalci ordunun saldırıları devam ediyor. Buna karşı dünyanın bir çok ülkesi Rusya’ya yaptırımları sert bir şekilde sürdürüyor. Moskova ve St.Peterburg’da yaşayan onlarca kişi, evlerini terk edip Kazakistan ve Kırgızistan’a taşınmak zorunda kalıyor. Yurdunu terk edenler arasında bir Rus vatandaşı Lyudmila Alekseeva, Kırgız basınına verdiği demeçte, 30 kişiden oluşan bir grupla birlikte Kırgızistan’ın Oş şehrine yerleşti. Pek çok Rus gibi onlar da savaş bitene kadar Oş’ta yaşayacaklarını ifade etti.

“KREMLİN YAKIN ZAMANDA SAVAŞI DURDURMASA HALKIMIZ GÜVENCİNİ KAYBEDECEK”

St.Petersburg-Oş havayoluyla gelen Rus vatandaşları arasında yer alan Lyudmila, “Halkın çoğu Ukrayna’da neler olduğundan haberi yok. Televizyon kanallarında farklı, sosyal medyada izlediğimiz çok farklı. Olan biten tüm olumsuzluklar bize oldu. Kremlin, yakın zamanda savaşı durdurmasa halkımızın desteğini kaybedecek.” ifadesini kullandı.