Avrupa'nın uyguladığı yaptırımlara rağmen Kırım'a Alman filtreleri getirildi

Haberler
E. K.
21 Temmuz 2021, 14:39
E. K.
21 Temmuz 2021, 14:39

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Avrupa Birliği’nin Kırım’a uyguladığı ihracat yaptırımına rağmen Alman yapımı filtrasyon membranlarının yarımadaya getirildiği tespit edildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Avrupa Birliği’nin yarımadaya uyguladığı yaptırımlara rağmen Kırım’a getirilen Inge GmbH marka filtreleme ekipmanının iki elektrik santraline kurulduğu ortaya çıktı. Litvanyalı ve Ukraynalı gazetecilerin yaptığı araştırma sonucu, söz konusu filtrelerin Litvanyalı Run Engineering şirketi tarafından Rus Voronezh-Aqua şirketine satıldığı, Run Engineering’in sahibi Marina Karmışeva’nın ise Rus petrol devi Rosneft şirketi ve Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus yanlısı Ukrayna milletvekili Viktor Medvedçuk ile yakın bağlarının olduğu tespit edildi.

NEREDE KULLANILACAĞINI BİLMİYORLAR

Amerikan şirketi DuPont’a ait olan Alman Inge GmbH şirketinin, Greifenberg’de kayıtlı olduğu kaydedildi. Gazetecilerin Inge GmbH şirketine yaptığı başvuruya verilen cevapta, “müşteri Run Engineering’e tedarik edilen ürünlerin müşteri tarafından belirtilen varış noktasında kullanılmayacağına dair hiçbir bilgiye sahip olmadığı” savunuldu.

KIRIM YAPTIRIMLARI

Avrupa Konseyi, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrini işgaline yanıt olarak getirilen yaptırımları 23 Haziran 2022’ye kadar uzattı. Karara göre, Kırım ve Akyar’da üretilen ürünlerin, AB’ye ithalatının yapılması, Avrupa şirketlerinin Kırım’a yatırım yapması, Kırım’da şirket ve gayrimenkul satın alınması, Kırım’daki şirketleri finanse etmesi ve onlara hizmet vermesi, Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) turizm hizmetleri verilmesi yasaklandı. Belirli mal ve teknolojilerin Kırım’daki şirketlere ihracatı veya Kırım’da ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılması veya petrol, gaz ve maden kaynaklarının aranması, araştırılması ve üretilmesi de AB kısıtlamalarına tabi oldu.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.