Avrupa Milletleri Federal Birliği, Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı

Haberler
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 14:36
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 14:36

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etti.

İlgili karar Slovakya’nın başkenti Bratislava’da 12-16 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Milletleri Federal Birliği’nin 64’üncü yıllık kongresine kabul edildi.

Kabul edilen karara göre Avrupa Milletleri Federal Birliği 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı ve uluslararası örgütleri ve diğer devletlerinin parlamentolarını aynı kararı kabul etmeye davet etti.

Bunun dışında FUEN uluslararası örgütler tarafından Kırım Tatar halkının haklarının ihlaliyle ilgili yaptığı açıklama, kınama ve taleplerin Rusya tarafından dikkate alınmamasını ayrıca yarımada sakinlerinin Rus ordusuna zorunlu askeri hizmet için çağrılmasını da kınadı.

İşgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri kınayan FUEN, Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan siyasi tutsak Kırım Tatarlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Bunun dışında kararda Rusya’dan 19 Nisan 2017 tarihli BM Adalet Divanı kararını yerine getirerek KTMM yasağını iptal etmesi de talep edildi.

AVRUPA MİLLETLERİ FEDERAL MECLİSİ

FUEN, Avrupa’daki yerli ve ulusal azınlıklar/halk gruplarının çatı kuruluşu olarak biliniyor. FUEN’in yaklaşık 90 üye kuruluşu bulunuyor.

1949 yılında Paris’te kurulan FUEN, Avrupa azınlıklarının taleplerini bölgesel, ulusal ve bilhassa Avrupa seviyesinde savunuyor. FUEN, bunları yaparken Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE), Birleşmiş Milletler ve Avrupa azınlıklarının diğer temsilcileri ile birlikte çalışıyor.