Avrupa, Lukaşenko'yu istenmeyen kişi olarak ilan etti

18 Ağustos 2020, 00:17

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını tanımadı ve Aleksandr Lukaşenko’yu istenmeyen kişi olarak gördü.

Avrupa Halk Partisi (European People’s Party), Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D), Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı (Greens/EFA), Avrupa’yı Yenile (Renew Europe), Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Partisi (ECR) milletvekilleri, 17 Ağustos 2020 tarihinde Belarus’taki seçimleri tanımayan ve Aleksandr Lukaşenko’yu Avurpa Birliğinde (AB) istemneyen adam olarak ilan eden bir bildiri imzaladı.

“BELARUS HALKININ TALEPLERİNE KATILIYORUZ”

Söz konusu bildiride, “9 Ağustos’ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçimleri ne özgür ne de adildi. Güvenilir raporlar, Svetlana Tihanovskaya’nın kazandığını işaret ediyor. Bu nedenle biz Aleksandr Lukaşenko’yu Belarus’un yeniden seçilen Cumhurbaşkanı olarak tanımıyoruz ve onu Avrupa Birliğinde istenmeyen bir kişi olarak görmekteyiz. Belarus halkının; yeni, adil, şeffaf ve bağımsız gözlemcilerin gözetimi altında gerçekleştirilecek seçim taleplerine katılıyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

TÜM BUNLARDAN LUKAŞENKO SORUMLU

Ayrıca Avrupa milletvekilleri, barışçıl protesto katılımcılarına karşı uygulanan baskı ve zulmü kınadığını dile getirirken, suçlar üzerinde soruşturmalar başlatılması çağrısında bulundu. Öte yandan Aleksandr Lukaşenko’ya tüm bu suçlardan sorumlu olduğu hatırlatıldı. 

AVRUPA MİLLETVEKİLLERİNDEN RUSYA’YA UYARI

Ayrıca, AP temsilcileri Rusya’yı uyarırken, Belarus’taki duruma herhangi gizli veya açık müdahale etmekten kaçınmaya çağırdı ve Avrupa Birliğinin Rusya’nın bu yöntemde yapacağı herhangi bir eyleme karşılık göstereceğini vurguladı. 

BİRLEŞİK KRALLIK’TA SEÇİMLERİ TANIMADI

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter hesabından, Belarus’ta düzenlenen “hileli başkanlık seçiminin sonuçlarını kabul etmediğini” yazdı. Raab ayrıca oylama sırasında meydana gelen ihlaller ve sonrasında gelen baskılar üzerinde soruşturma başlatılmasını talep etti.

FRANSA’DAN PROTESTOCULARA DESTEK ÇAĞRISI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliğine çağrıda bulunarak, Belarus’taki barışçıl protestoların desteklenmesine çağrıda bulundu. Macron, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği, haklarına saygı duyulmasını isteyen, özgürlük ve egemenlik için barışçıl protesto gösterilerine katılan yüz binlerce Belarusluya destek vermeye devam etmelidir.” ifadelerini kullandı. 

BELARUS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ DÜZENLENDİ

Bilindiği gibi 9 Ağustos 2020 tarihinde Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlendi. 14 Ağustos’ta ilan edilen resmi sonuçlara göre, oy kullananların yüzde 80,1’i Aleksandr Lukaşenko’yı, yüzde 10,1’i ise muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Sveatlana Tihanovskaya’yı tercih etti.

BELARUS’TA NELER OLUYOR

Belarus’ta 9 gündür protesto eylemleri devam ediyor. Sokağa çıkan insanlar seçimlerin yeniden yapılmasını ve polis şiddetinin durmasını talep ediyor. 

Sosyal medyada yayınlanan videolarda, güvenlik güçlerinin göstericilere karşı aşırı güç kullandığı, insanları coplarla dövüldüğü ve onlara plastik mermilerle ateş açıldığı görülüyor. Protestolar başından bu yana yaklaşık 7 bin kişi gözaltına alındı. Sosyal medyada yayınlanan videolarda, güvenlik güçlerinin göstericilere karşı aşırı güç kullandığı, insanları coplarla dövüldüğü ve onlara plastik mermilerle ateş açıldığı görülüyor. Yaralan en az 250 kişi hastaneye kaldırıldı.

Avrupa Birliği
Belarus
protestolar
Bunlara da bakın: