"Avrupa Konseyinin Rusya'ya taviz vermeyeceğini umuyoruz"

Güncel
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 17:18
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 17:18

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyinin uluslararası normları ihlal eden ve örgüte finansal şantaj yapan Rusya’ya taviz vermemesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi’nin 70. kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla yayınladığı mesajda Rusya eylemleri nedeniyle Avrupa Konseyi’nin krizde olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Avrupa Konseyi, Avrupa kıtasında daha fazla entegrasyona yol açtı, standartları ise demokratik değerleri savunmada yol gösterici oldu. Ancak örgütün 70. yıl dönümüne
kriz durumunda  yaklaştığını üzüntüyle söylememiz gerekiyor. Bu duruma ilk önce Rusya Federasyonunun eylemleri; onun Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlık ve anti demokratik dış siyaset hedeflerine ulaşmak için Avrupa Konseyi’ne doğrudan uyguladığı finansal şantaj yol açtı.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi’nin demokrasi modeli olarak kalmaya devam edeceği bildirilen açıklamada, örgütün uluslararası normları görmezden gelen büyük ihlalci devlete taviz vermeyeceğinin umulduğu belirtildi.

Öte yandan Ukrayna’nın Avrupa Konseyi çerçevesinde aldığı yükümlülüklerine bağlı kalacağını, işgal edilen topraklarda yaşayan insanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının insan hakları ve özgürlükleri korumaya devam edeceğini ifade edildi.