Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi: Nemtsov cinayeti soruşturması başarısız

Güncel
Feride Useinova
29 Mayıs 2019, 16:26
Feride Useinova
29 Mayıs 2019, 16:26

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Nemtsov cinayeti soruşturmasının başarısız olduğunu açıkladı

Radio Svoboda’nın aktardığına göre Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Rusya’ya Rus siyasetçi Boris Nemtsov cinayeti soruşturmasını yenileme çağrısında bulundu.

Litvanya heyetinin üyelerinden Emanuelis Zingeris tarafından hazırlanan özel raporda, muhalif politikacının öldürülmesi ile ilgili gerçeğin henüz tespit edilmediği ifade edildi. Ayrıca, soruşturma sırasında olay yerindeki güvenlik kameralarından hiçbir kaydın bulunamadığı ve cinayetin görgü tanıklıklarının sorgulanmadığı da belirtildi.  Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi esas tanıkların ifadelerindeki çelişkilerin yanı sıra duruşma sırasında yapılan ihlallere de dikkat çekti.

“NEMTSOV DAVASINDA CİDDİ HATALAR VE KANITLARIN UYUŞMAZLIĞI SÖZ KONUSU”

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, suçun faillerinin doğrudan talimat veya onay almaksızın Nemtsov’u öldürmüş olamayacaklarını vurguladı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi raporu, “soruşturmanın başarısızlığı” ve “davaya güven duymama” meseleleri ile ilgili Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksander Bastrykin ve Başsavcı Yardımcısı Viktor Grin’i sorumlu tuttu.

Raporda, “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin görevi Boris Nemtsov’u kimin öldürdüğünü araştırmak ve tespit etmek değil. Ancak,resmi karara yansıyan soruşturma ve yargılamanın ciddi hatalara dayandığı ve birçok temel konuda mevcut kanıtlarla uyuşmadığı açık” diye kaydedildi.