Avrupa Konseyi, işgalci Rusya'ya Kırım yaptırımlarını bir yıl daha uzattı

Güvenlik
qha muhabir
20 Haziran 2022, 16:30
qha muhabir
20 Haziran 2022, 16:30

Avrupa Birliği Konseyi, Rusya’nın Kırım ve Akyar (Sivastopol) kentini işgal etmesi nedeniyle getirilen yaptırımları, 23 Haziran 2023’e kadar uzatma kararı aldı. 2014’te uygulanan yaptırımlar, işgal altındaki yarımadada üretilen ürünlerin AB ülkelerine girmesine yasak getiriyor. Ayrıca, birçok bağlı mali ve altyapı yaptırımları hayata geçiriyor.

Avrupa Konseyi, 20 Haziran 2022 tarihinde, Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ı Rusya Federasyonu’nun yasa dışı olarak ilhak etmesine karşı Avrupa Birliği tarafından getirilen yaptırımların, 23 Haziran 2023’e kadar yenilenmesine karar verdi. Halihazırda yürürlükte olan kısıtlayıcı önlemler, ilk olarak Rusya’nın Kırım ve Akyar’a yönelik işgal girişiminin ardından Haziran 2014’te uygulamaya konulmuştu.

AVRUPA KONSEYİ, RUSYA YAPTIRIMLARINI BİR YIL DAHA UZATMA KARARI ALDI

Söz konusu yaptırımlar, yasa dışı ilhak edilen Kırım veya Akyar menşeli ürünlerin, Avrupa Birliğine (AB) ithalatını, o bölgelerden gelen altyapı veya finansal yatırımları ve turizm hizmetlerini hedefleyen yasakları içeriyor. Ayrıca, AB’den belirli mal ve teknolojilerin, Kırım şirketlerine ihracatına; Kırım’da ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanımına; petrol, gaz ve maden kaynaklarının aranması, araştırılması ve üretimi için kullanılmasına yönelik yasaklar da söz konusu kısıtlamalara tabi oluyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya kapsamlı işgal girişimini başlattığı 24 Şubat’tan bu yana AB, Rusya’ya yönelik altı yaptırım paketini yürürlüğe koydu. Avrupa Konseyi, Kırım yaptırımlarını şubat ayında bir kez genişletmişti.

KIRIM’DA İŞGALCİ RUSYA’NIN BASKILARI DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

Kırım Tatar halkı 8 yıldır Rus işgali altında yaşıyorSİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.