Avrupa Konseyi: İnsan hakları teşkilatlarının Kırım’a sınırsız erişimi sağlansın

Haberler
E. K.
21 Mart 2019, 20:41
E. K.
21 Mart 2019, 20:41

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle açıklama yayınladı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Rusya’yı Avrupa Konseyinin tüm insan hakları teşkilatlarının Kırım’a tam ve sınırsız erişimini sağlamaya çağırdı.

Avrupa Konseyi resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Bu hafta, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinin Rusya Federasyonu tarafından yasa dışı olarak ilhak edilmesinin 5. yıldönümü. Bakanlar Komitesi’nin, uluslararası hukuka aykırılık teşkil eden ve statülerindeki herhangi bir değişiklik için temel oluşturmayan ilhakı kınadığını hatırlatmak ve uluslararası kabul görmüş sınırları içerisinde Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne bağlılığını yinelemek istiyorum.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlar Komitesinin, Avrupa Konseyi’nin tüm insan hakları organları için Kırım yarımadasına tam ve sınırsız erişim sağlanması çağrısında bulunduğu belirtilen açıklamada, “Onlar (insan hakları teşkilatları), insan hakları ve temel özgürlükleri ihlalleri ile ilgili sorunların çözülmesi için engelsiz gözlem faaliyetlerini gerçekleştirme imkanına sahip olmalılar.”  denildi.